Bundesbanka: Nemačka privreda se oporavlja

Nemačka centralna banka je danas iznela prognozu da će se najveća evropska privreda u drugoj polovini godine vratiti na put "normalnog, održivog rasta", navodeći da jedini razlog za zabrinutost predstavljaju investicije.

Prošle nedelje su zvanični podaci pokazali da je nemački bruto domaći prozivod u drugom kvartalu napredovao više nego što se očekivalo, za 0,7 odsto, nakon nultog rasta iz prvog tromesečja, prenosi agencija France Presse.

Podaci pokazuju da je ekonomski rast podstaknut pre svega domaćom tražnjom, uz rast domaće potrošnje i javnih rashoda, kao i investicija. Bundesbanka, međutim, navodi da sumnja u značajniji oporavak investicija.

Formiranje kapitala u domaćem poslovnom sektoru prilično je ograničeno, uprkos tome što firme imaju dosta sredstava i pristup povoljnim izvorima kreditiranja. "To je verovatno zbog dugoročno tmurnih prognoza zarade, pre svega u evrozoni, kao i zbog neizvesnosti oko ekonomske situacije u svetlu dužničke krize", navodi banka.

Domaće investicije verovatno neće značajnije porasti dok se dugoročne prognoze u susednim zemljama ne poprave, a neizvesnost oko ekonomske politike ne bude ugašena pomoću odgovarajućih mera za borbu protiv dužničke krize u evrozoni, dodala je Bundesbanka.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE