EK predstavila akcioni plan za oživljavanje industrije čelika
Evropska komisija je u utorak u Strazburu predstavila akcioni plan za podsticanje sektora proizvodnje čelika, industrije od strateškog značenja za Evropu, koja je poslednjih godina u velikoj krizi.
"Industrija čelika ima obećavajuću budućnost u Evropi. Održavanjem svoje vodeće uloge u proizvodnji inovativnih proizvoda, ona može postati globalno konkurentna", rečeno je u Evropskom parlamentu.
Akcioni plan ne predviđa pomoć tom sektoru kroz direktnu pomoć, nego kroz podsticanje potražnje, naročito u proizvodnji automobila sa smanjenom emisijom ugljen dioksida te u održivom građevinskom sektoru.
Komisija takođe najavljuje da će raditi na tome da se evropskim proizvođačima olakša pristup trećim tržištima, lakši pristup sirovinama i osigura energija po prihvatljivim cenama. Plan predviđa i smanjenje troškova za industriju čelika kroz pojednostavljenje evropskih propisa.
Potražnja za čelikom u Evropi pala je za 27 posto u odnosu na pretkrizni nivo. Zaposlenost u tom sektoru pala je za 10 posto od 2007. do 2011. Uprkos tome, EU je i dalje drugi najveći proivođač čelika na svetu s proizvodnjom od preko 177 miliona tona godišnje, što predstavlja 11 posto svetske proizvodnje. U toj industriji zaposleno je 360.000 ljudi u EU-u.