Slabljenje dinara ugrožava stabilnost inflacije
Inflacija u Srbiji bi na kraju 2013. godine mogla da bude oko sedam odsto, ocenio je saradnik Instituta za tržišna istraživanja Saša Đogović.
Ova godina je bila "mirno more" u kretanju inflacije, sa izuzetkom aprila kada je zabeležena inflacija od 0,8 odsto, što je uobičajeno zbog cena ranog voća i povrća, istakao je Đogović.
"Nema nekih novih impulsa za rast inflacije, sve dok ne dođe do poskupljenja struje, koje će imati jednokratni efekat i dovesti do blagog uzburkavanja inflatornih tokova", kazao je Đogović.
Stabilnost inflacije moglo bi da ugrozi dodatno slabljenje dinara, ali se u svakom slučaju očekuje da inflacija ostane jednocifrena u 2013. godini, mada iznad 5,5 odsto koliko je gornja granica ciljanog okvira Narodne banke Srbije (NBS), kazao je Đogović. Godišnja inflacija u Srbiji na kraju aprila bila je 11,4 odsto, a NBS očekuje da će se vratiti u granice ciljanog okvira od 2,5 do 5,5 odsto u oktobru.
Slabljenje kursa dinara moglo bi da zaustavi objavljivanje kredibilnih ekonomskih mera Vlade Srbije, koje se očekuje početkom naredne sedmice, ocenio je saradnik Instituta za tržišna istraživanja. "Ako su mere strateškog pravca moglo bi da dođe do stabilizacije kursa dinara, u suprotom nastaviće se 'proklizavanje' manjim ili većim tempom", rekao je Đogović i podsetio da dinar slabi sedam dana za redom.
Prema oceni Đogovića Srbija će se sledeće godine naći pred bankrotom ukoliko Vlada ne preduzme bolne mere za uštede i reforme u javnom sektoru.
"Ne morate formalno da bankrotirate, ni Grčka nije bankrotirala iako znamo da je bankrot. Sledeće godine bi Srbija ušla u zonu u kojoj se nalazi Grčka ako ne bude krucijelnih poteza Vlade", kazao je on na konferenciji za novinare.
Prema njegovim rečima, mere bi trebalo da obuhvate reforme na svim nivoima javne uprave, penzijskog sistema, restrukturiranje javnih preduzeća uz otpuštanje viška radnika i odlazak u stečaj gubitaša uz mogućnost da se zdravi delovi nađu strateške partnere i i smanjivanje državnih subvencija.
Na kratak rok, istakao je Đogović, uštede koje se mogu obezbediti zaista jesu zamrzavanje plata i penzija, efikasniji rad Poreske uprave, Carine, smanjivanje sive ekonomije.
On je ocenio da bi izlazak na izbore u Srbiju dodatno ustalasalo krhku makroekonomsku stabilnost.
"Došlo bi do turbulencija u ekonomskim tokovima, proklizavanja vrednosti domaće valute, rasta inflacije i povećanja političkog rizika koji bi uticao na smanjenje kreditnog rejtinga Srbije", kazao je Đogović.