PKB gradi novu farmu od 10 mil evra

Poljoprivredna korporacija Beograd (PKB) vrlo brzo će započeti izgradnju još jedne nove, savremene farme muznih krava u Padinskoj skeli, u koju će biti uloženo oko 10 miliona evra, izjavila je Tanjugu potparol PKB Vesna Gajić.

PKB je krajem prošle godine na gazdinstvu Partizanski prelaz otvorio jednu od najsavremenijih farmi u Evropi, a vrednost te investicije takođe je iznosila 10 miliona evra.

Gajić je istakla da će ovom dinamikom biti ispunjen zacrtani cilj da PKB do 2015. godine ima četiri nove moderne farme, i da sva muzna grla koja su sada u veznom sistemu bude prevedena u slobodan sistem držanja.

"Podaci o proizvodnji mleka na novoj farmi pokazuju da je to investicija koja se isplati, da krave daju više mleka, sto je i osnovni cilj – da PKB ostvaruje prihod od prodatog mleka", kazala je Gajić.

Ona je kazala da broj grla na farmi na gazdinstvu Partizanski prelaz iznosi oko 800 i svakodnevno se uvećava, a planirano je da u ukupno četiri farme bude smešteno 2.400 grla. PKB ima ukupno 8.700 muznih grla, koja dnevno proizvedu 180.000 litara mleka, a trenutna proizvodnja je na nivou planiranih količina.

Postojeća moderna farma muznih krava otvorena krajem 2012. opremljena je rotacionim izmuzištem sa 80 mesta za mužu, koje omogućava mužu i do 500 krava u toku jednog sata. U PKB-u se trenutno uzgaja ukupno blizu 22.000 grla goveda.

U pitanju je tehnologija koja trenutno obezbeđuje najviši nivo efikasnosti u radu i koja se primenjuje na svim novim farmama u Evropi, a neuporedivo je efikasnija od sistema muže baziranog na veznom sistemu uzgoja krava.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE