
Uspešne firme i dalje trese ekonomska kriza
Preduzeća od ove godine državi, umesto deset, daju 15 odsto od svoje dobiti, pa iako je poreska stopa povećana za 50 odsto, prihodi su manji nego u istom periodu prošle godine.
Od uspešnih firmi u prvom kvartalu prošle godine slila se 21 milijarda, a tokom prva tri meseca 2013. – nepunih 17 milijardi dinara.
Dilema je da li je kompanijama godina teža od prethodne ili ih je veći porez motivisao da ne prikažu svu svoju dobit. Ljubidrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta, veruje da su oba uzroka moguća.
„ Prvi efekat može da bude povećanje stope za 50 odsto, ali po mom mišljenju važnije je da je to posledica nastavka krize,“ kaže Savić za Novosti. „S jedne strane, preduzeća gledaju da ne prikažu sve kao dobit zbog većeg poreza. Ali, s druge strane, mnoga preduzeća su zaista u problemima. Da je ekonomija u ekspanziji, da država može da kontroliše i spreči sve koji izbegavaju plaćanje poreza, posle povećanja stope sa 10 na 15 odsto, smatram da ne bi došlo do pada u apsolutnim iznosima. Ovako, vidimo da kriza i dalje traje. Preduzeća su zadužena. Neki su uzimali dugoročne kredite, zapali u probleme, sada ih otplaćuju kratkoročnim, skupim pozajmicama. Neki su bili i miljenici vlasti, a vlast se promenila.“
Iz ugla velikih kompanija, dileme nema, manja dobit je danak dugogodišnje ekonomske krize.
Toplica Spasojević, vlasnik "ITM grupe", kaže da tek ove godine možemo da očekujemo nagoveštaj izlaska iz krize. „Mnoge firme su još u problemima. Veliki broj preduzeća je tokom prethodnih godina ugašen. Vide se, međutim, pomaci. Proradio je Fiat. Čini mi da se da je manji prihod od poreza na dobit preduzeća posledica nečinjenja u prošlosti i lošeg reagovanja na krizu.“