Uvođenje ličnog bankrota spas za Hrvate?
Više od 15.000 građana Hrvatske je u potpunom bankrotu, a gotovo 250.000 Hrvata ima blokirane račune. Svaka četvrta porodica ne plaća režije ili plati uz velika zakašnjenja, a kupovina automobila za većinu je san, pa je prodaja pala za više od 50 odsto. Svakog dana u Hrvatskoj deset stanova kupljenih na kredit ode na bubanj, a vlasnici moraju da se isele jer nisu u stanju da vraćaju kredit.
To su samo neke od poražavajućih brojki koje pokazuju svu težinu stanja u Hrvatskoj, a kako pišu Novosti zbog svega toga, Hrvati jedva čekaju da bude uveden lični bankrot i da dužnici koji su do guše u dugovima pokušaju da nađu spas.
– Ali nije to baš neko idealno rešenje. Onaj ko bankrotira, dobija stečajnog upravnika koji ubuduće odlučuje o svemu, a bankrotiranom ostaje svega trećina zarada. Ostalo ide na vraćanje dugova – kažu u ministarstvu finansija Hrvatske. – Nema tada više potrošnje, mobilnog, vozikanja autom, godišnjih odmora. Stečajni upravnik odlučuje o svakoj kupovini, čak i o tome šta se pazari u samoposluzi. Sve kartice idu njemu u ruke, a nema više ni uzimanja novih kredita.
Za one koji će se ponašati disciplinovano, nade ipak ima. Ako stečajni upravnik oceni da se dugovi dobro vraćaju, a prođe nekoliko godina, građanin-dužnik polako može da stane na vlastite noge. Vraćaju mu se neke od kartica, dozvoljavaju troškovi za „luksuz“, kao što je recimo jedanput mesečno odlazak kod frizera (za žene) ili kupovina kvalitetnog vina (za muškarce). Kada dugovi budu isplaćeni, uz kamate, naravno, lični bankrot se briše.
Kako kriza u Hrvatskoj galopira, a problema sa vraćanjem kredita već ima 100.000 ljudi, realne su procene da će sutra biti još teže i još više ljudi dovedenih pred zid.
Nedavno je promenjen zakon, pa građanima kojima je blokiran račun zbog dugova, od novih uplata ostaju sada dve trećine za život, a samo trećina ide na vraćanje duga. Do sada je bilo drugačije, pa se događalo da su neki penzioneri ostajali i bez cele penzije, jer je bilo neophodno prvo pokriti dug, ma koliki on bio.