Italijanske banke snažne, britanske se dodatno obezbeđuju
Italijanski finansijski sistem pokazao se kao vrlo snažan, ali nastavljena recesija i dalje predstavlja veliku pretnju za banke u trećoj najvećoj ekonomiji evrozone, ocenili su u Međunarodnom monetarnom fondu (MMF).
Banke su, smatra međunarodni zajmodavac, uspešno povećale depozite i kapital a potpora Evropske centralne banke (ECB) u vidu programa jačanja likvidnosti zaštitila ih je od oscilacija koje izazivaju nastavljena previranja u evrozoni.
MMF ipak upozorava da "italijanski finansijski sustav, premda stabilizovan, nije imun na rizike". Ističu kako su "ključni rizici i dalje nastavljena slabost u realnoj ekonomiji i povezanost finansijskog sektora s državom".
Napominju da je recesija pogoršala situaciju s lošim zajmovima u bankama i smanjila njihovu profitabilnost, što je rezultiralo smanjenim rezervacijama za nenaplative ili teško naplative zajmove. Banke s velikim portfeljima italijanskih državnih obveznica i dalje su izložene riziku rasta prinosa po obveznicama, budući da će se u tom slučaju vrednost obveznica smanjiti, ističe se u MMF-ovom izveštaju.
"Iako su se prinosi po talijanskim obveznicama spustili s najviših nivoa, kriza u Evropi nije okončana", konstatuju u MMF-u.
Napominju da su rezultati preliminarnih provera otpornosti banaka pokazali da će celi bankarski sistem moći da se nosi i s koncentrovanim šokovima i sa scenarijem nastavljenog slabašnog rasta.
Upozoravaju ipak da će se mehanizmi zaštite banaka od takvih izazova iscrpeti, pa pozivaju vlade na sprovođenje novih reformi kako bi ekonomija ponovno počela da raste i kako bi se garantovala finansijska stabilnost. Takođe, pozivaju banke da povećaju rezervacije i poboljšaju efikasnost i profitabilnost a sugerišu i uspostavljanje tržišta za loše zajmove.
S druge strane, Odbor za finansijsku politiku pri centralnoj banci Britanije naložio je bankama u toj zemlji da povećaju kapital za 37,9 milijardi dolara kako bi se pokrili eventualni gubici i zaštitio britanski finansijski sektor od mogućih budućih kriza.
Odbor navodi da neke banke već imaju dovoljan nivo adekvatnog kapitala, dok bi one koje nemaju trebalo da preduzmu korake da obezbede da njihov visokokvalitetni kapital (Tier1) iznosi barem sedam odsto ukupne aktive do kraja godine, prenela je agencija France press.
Odbor za finansijsku politiku, formiran radi procene zdravlja banaka nakon finansijske krize iz 2008, takođe je savetovao da sve velike finansijske institucije u Britaniji, izložene visokom nivou rizičnih investicija, primene strože propise o nivou kapitala.