U Nemačkoj jačaju struje za ukidanje evra
Političke partije evroskeptika i evrokritičara nisu nova vest, ali se čini da su počele da privlače sve više pažnje. Partija u osnivanju "Alternativa za Nemačku", iza koje stoji grupa ekonomista koje predvodi profesor s Univerziteta Hamburg Bernd Luke, pozicioniše se u izbornoj godini sa programom za ukidanje evra.
Nova partija nema ni nedelju dana, a čini se da je već sposobna da izazove potrese na nemačkoj političkoj sceni, prenosi RTS. Prema ispitivanjima javnog mnjenja, čak četvrtina anketiranih kaže da bi mogla da zamisli da na jesen da svoj glas Alternativi za Nemačku.
Politički, službeni objavljeni cilj Alternative je postupno i kontrolisano ukidanje evrozone tokom pet narednih godina. Po isteku tog perioda, evro bi bio istorija, a države članice bi se vratile starim nacionalnim valutama.
Nova partija uživa veliku medijsku popularnost, možda i zbog toga što u njoj ne sede politički desničari koji pate od hroničnih problema sa Službom za zaštitu ustavnog poretka, već grupa poznatih i uglednih ekonomista i univerzitetskih profesora.
Tvrde da evro već neko vreme ne funkcioniše i da se Nemačka mora vratiti nemačkoj marki.
Za razliku od drugih odavno postojećih evroskeptičnih partija, od kojih mnoge sede i u Evropskom parlamentu, Alternativa za Nemačku nije za ukidanje Evropske unije kao političkog saveza evropskih država, već samo za ukidanje zajedničke valute.
Prvi potez nove partije, u slučaju kada bi mogla da računa na podršku glasača, bila bi promena Evropskih ugovora koja bi dopuštala da zemlje koje to žele mogu na pravno regulisani način napustiti Uniju. Kao što je poznato, Evropska unija ima striktna pravila prijema u članstvo, dok institucija napuštanja saveza nije pravno predviđena i praktično ne postoji.
Makroekonomista Bernd Luke, prvo ime partije koja je toliko nova da je njena službena osnivačka skupština zakazana tek za sredinu idućeg meseca, govori da bi kriza izazvana povratkom na marku, bila manja nego ona koja će se produbljivati ukoliko evrozona nastavi na postoji.
Stručnjaci okupljeni u stranci kažu da bi nacionalna valuta bi u prvi mah bila precenjena, ali kako bi njena vrednost, da pre nekoliko godina nije ukinuta ionako bila u porastu, to je legitimna situacija. Nemačka marka ne bi se pojavila u tom obliku preko noći, već bi se polako uvodila i postojala paralelno sa evrom u narednih pet godina. Ista procedura, kažu, važila bi i za ostale zemlje evrozone. Njihove privrede bi neko vreme funkcionisale preko dve paralelne valute, kako bi se ublažio šok promena.
Dugovi mediteranskih članica Evropske unije bi u prvi mah dramatično poskupeli, jer bi se i dalje vodili u evrima, ali, kažu u Alternativi, u tim zemljama bi istovremeno došlo do porasta konjukture: Veća proizvodnja značila bi više poreza i veću zaposlenost, znači i neometano servisiranje dugova.
Ujedinjena Evropa može da ostane, ali bez evra, kaže Luke.
Alternativa za Nemačku predstavlja se kao stranka koja se bori za "centralne građanske vrednosti kao što su odgovornost, transparentnost, vladavina prava", a da istovremeno nije "ni levo, ni desno, ni u sredini".