Suzbijanjem sive ekonomije prihodi se uvećavaju za jedan odsto BDP-a

Srbija bi suzbijanjem sive ekonomije mogla da poveća poreske prihode za 33 milijarde dinara, odnosno za oko jedan odsto bruto domaćeg proizvoda u naredne tri godine, pokazala je studija koju su danas predstavili Američka agencija za međunarodni razvoj USAID i Fondacija za razvoj ekonomske nauke.

Na predstavljanju studije u hotelu Hajat, istaknuto je da je siva ekonomija u Srbiji opala sa 33,2 odsto u 2001. godini, na 30,1 odsto BDP-a u 2010. godini. Rezultati pokazuju da je siva ekonomija u Srbiji opadala tokom perioda ekonomskog rasta, a da je potom od početka ekonomske krize, ostala skoro nepromenjena.

Zamenik ambasadora SAD Li Licenberger istakao je da je utvrđeno da su glavni razlozi za poslovanje u sivoj ekonomiji – visoko poresko opterećenje rada, složene poreske procedure, kao i visok nivo tolerancije za rad u sivoj zoni. Prema njegovim rečima, zbog poslovanja privrede u sivoj ekonomiji, vlada gubi poreske prihode, a slabi i efikasnost progama ekonomske podrške, dok preduzeća koja posluju u sivoj zoni, ostaju nedovoljno razvijena i nestabilna.

Jedna od autroki studije profesorka Ekonomskog fakulteta u Beogradu Gorana Krstić, naglasila je da siva ekonomija nanosi direktnu štetu javnim finansijama zemlje, što je još vidljivije u uslovima krize. Kako je navela, siva ekonomija može kraktoročno da poboljša životni standard najugroženijih, ali na dugi rok predstavlja klopku za njih, jer umesto da uklanja, produžava njihovo siromaštvo.

Kako su naveli stručnjaci za tu oblast, od zemalja u okruženju, veću sivu ekonomiju imaju samo Rumunija i Bugarska.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE