
Šta je razlog lošem stanju u EPS-u?
Loše stanje u Elektroprivredi Srbije posledica je i toga što se poslednjih 20 godina drži niska cena struje, kaže Konsultant za energetiku Dejan Stojadinović.
On je kazao da nije upoznat za poslednjim finansijskim bilansima jedinog proizvođača struje na srpskom tržištu, ali da je sigurno da EPS nema dovoljno novca za investicije.
„Suštinska stvar je da EPS nema novca za investicije, a za to su krivi svi koji su u poslednjih 20 godina držali nisku cenu struje“, kazao je Stojadinović.
Elektroprivredi Srbije (EPS) je hitno potrebna pozajmica od 300 miliona evra, kako bi izbegla bankrot, kazali su u toj državnoj kompaniji.
Taj kredit bi omogućio otplatu dospelih rata ranijih pozajmica EPS-u, jer to preduzeće nema novca da redovno izmiruje obaveze prema kreditorima.
„U slučaju da Upravni odbor EPS-a ne odobri raspisivanje tendera za nabavku najpovoljnijeg kredita, kompaniji preti bankrot vreć krajem marta“, rekao je direktor sektora za odnose s javnošću EPS-a Milan Mirosavljević.
Sednica UO EPS-a, koja je juče trebalo da bude održana, otkazana je s obrazloženjem da su potrebne dodatne konsulatacije s Vladom Srbije.
Iz Ministarstva energetike Srbije su poručili da će preduzeti sve mere da se obezbedi stabilno snabdevanje strujom u Srbiji i nesmetana proizvodnja električne energije.
Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić je u izjavi novinarima istakao da država EPS-u može samo da da indirektnu moralnu podršku, ali da je sve u njihovim rukama. EPS treba prvo da pomogne sam sebi, jer ima mogućnost da iz sopstvenih rezervi i sopstvenim aktivnostima na restrukturiranju bude stabilna kompanija, rekao je ministar i naglasio da u budžetu za ovu godinu nikakva sredstva nisu planirana za EPS, niti će ih biti.
Dinkić je naglasio da država neće dati garancije nijednom javnom preduzeću za kredite, osim ako oni nisu razvojni ili ako nije u pitanju neka nova investicija, a za tekuća poslovanja svako javno preduzeće mora da nađe unutrašnje rezerve i da napravi unutrašnje reforme.