Jutarnji list o ulaganjima u regionu: Srbi maze investitore

Hrvatski Jutarnji list danas piše kako je Srbija dosta otvorenija od Hrvatske po pitanju privlačenja investicija i to pravdaju činjenicom da se sa srpskim vlastima sve može dogovoriti.

List konstatuje da su bez obzira što su ulagači iz Hrvatske u prvih su 11 meseci prošle godine u Srbiju investirali rekordnih 130 miliona evra, u Hrvatskoj srpskih ulagača nema, jer im je Hrvatska skupa i još politički nepristupačna.

Istovremeno, hrvatske firme u Srbiji grade fabrike i dobijaju izdašne podsticaje, a Jutarnji list navodi primer Comprom Plus, firme iz Varaždina koja je deo italijanske Calzedonia Grupe, koja u Rumi gradi fabriku kupaćih kostima vrednu oko 7 miliona evra, a opština im je zemljište i infrastrukturu dala besplatno.

Prema rečima Dubravka Hoića, direktora Calzedonije za Hrvatsku, Srbija im je obećala dati 7000 evra za svako novo radno mesto, a očekuje se da zaposle 264 radnika.

On hvali podršku institucija ulagačima u Srbiji
i kaže kako srpska agencija SIEPA radi već godinama na ulaganjima. „Utorkom imaju koordinacije s vladom i rešavaju svaki problem na koji naiđemo s katastrom, vodovodom, elektrom i slično. Njima smo jako zadovoljni, dok Hrvatskoj uvek sami moramo ići od vrata do vrata svakog ministarstva, a nekadašnja Agencija za promicanje izvoza i ulaganja (APIU) nije, zapravo, ni zaživela, a već je ukinuta,“ kaže Hoić.

Šta investitori mogu dobiti odluče li se ulagati u Srbiju , prema Hoiću zavisi od toga u kojoj regiji i u kojoj industriji žele ulagati, ali i o pregovaračkoj sposobnosti.

Za Jutarnji list komentar je dao i srpski konsultant Milan Kovačević, koji je podsetio da srpska vlada sprema posebni međudržavni sporazum s Ujedinjenim Arapskim Emiratima kako bi privukli 300 miliona evra investicija.

Mi znamo posebno maziti investitore koji su nam jako važni i često im damo sve samo da dođu, ali nikada ne znate što im je sve obećano,“ kaže Kovačević za Jutarnji.

List zaključuje da srpska vlada licitira s dve milijarde evra stranih ulaganja koja želi privući ove godine, a velikim ulagačima iz Nemačke i Italije, prema podacima SIEPA-e već su dali izdašne subvencije. Bosch je dobio 14,2 miliona evra subvencija za investiciju vrednu 71 milion evra i zapošljavanje 620 ljudi, a italijanski je Benetton oslobođen poreza na dobit na deset godina, dobio je 18 miliona evra potdsicaja, a u proizvodnju su uložili 43,4 miliona evra i zaposlili dve hiljade ljudi.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE