
Uspešan Popis poljoprivrede u Subotici
U Subotici je u Popisu poljoprivrede anketirano oko 6.600 domaćinstava i pravnih lica, a članovi Popisne komisije su zadovoljni, kako rezultatima tako i što nije bilo slučajeva odbijanja učešća u tom procesu.
Kako je Tanjugu izjavila predsednica Popisne komisije grada Subotice Marija Ušumović Davčik, prvi rezultati popisa biće objavljeni krajem januara.
I pored nekih poteškoća, pre svega zbog nerazumevanja od strane građanstva i neopravdanog straha onih koji se bave poljoprivrednom proizvodnjom, sve je proteklo u najboljem redu – rekla je Marija Ušumović Davčik.
Komentarišući mogući bojkot ili eventualni strah poljoprivrednika od ovog popisa, ona je rekla da zbog celokupne situacije u našem društvu, kod pojedinih građana možda bilo malog podozrenja.
„I pored toga, zaista mogu da pohvalim sve građane koji su učestvovali u popisu jer su primili popisivače zaista onako kako smo i očekivali i bili su spremni na saradnju. To pokazuje i činjenica da tokom popisa, osim nekoliko slučajeva koje smo rešavali u hodu otklanjajući sve nedoumice, nije bilo odbijanja učešća u procesu“ – rekla je Marija Ušumović Davčik.
To, prema njenim rečima, govori da su članovi Popisne komisije i popisivači uspeli u nameri „da objasne da nema razloga za strah“, te da će nakon sumiranja rezultata, ovaj popis pružiti relevantnu i celovitu sliku o stanju poljoprivrede u našoj zemlji, a što će poslužiti za konkurisanje za sredstva iz fondova Evropske unije.
Načelnica odeljenja republičkog zavoda za statistiku u Subotici Speranca Rotar izjavila je Tanjugu da će zavod u drugoj polovini januara objaviti prethodne rezultate, a do kraja 2014. i sve konačne rezultate po svim obeležjima.
Prema njenim rečima, u procesu Popisa poljoprivrede u Subotici učestvovalo je oko 120 popisivača i opštinskih instruktora.
Nakon 52 godine ovo je bio prvi sveobuhvatni popis poljoprivrede koji treba da pruži informacije o svim poljoprivrednim gazdinstvima u zemlji, a na osnovu kojih bi se utvrđivale, kvote, subvencije i premije, posebno kada Srbije postane deo Evropske unije.
Popis poljoprivrede trajao je od 1. oktobra do 15. decembra sa ciljem da se dobiju sveobuhvatni i precizni podaci o površinama korišćenog poljoprivrednog zemljišta, stočnom fondu, poljoprivrednoj mehanizaciji i objektima, kao i koji je broj angažovane radne snage u poljoprivredi.
Individualni podaci prikupljeni popisom predstavljaće službenu tajnu.