Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Konjukturni barometar: Pad zarada i rast nezaposlenosti

    Prema poslednjim ekonomskim pokazateljima časopisa „Konjukturni trendovi“ koji izdaje Privredna komora Srbije, zaključno sa početkom decembra, raste i dalje broj nezaposlenih i pada realna zarada u odnosu na prethodnu godinu. Od ostalih podataka, posebnu pažnju privlači podatak da je najveći spoljno trgovinski minus ostvaren sa Kinom, odakle mnogo više uvozimo nego što izvozimo.

    Spoljni dug
    Spoljni dug Srbije na kraju septembra iznosio je 24,83 milijarde evra i tokom tog meseca povećan je za 620 miliona evra. Spoljni dug javnog sektora (država) iznosio je 10,94 milijarde evra, ili 44,1 odsto, a spoljni dug privatnog sektora (banke i kompanije) 13,89 milijardi, odnosno 55,9 odsto.

    Nezaposlenost
    Nezaposlenih lica poslednjeg dana oktobra 2012. ukupno je bilo 752.678, što je za 0,2 odsto više u odnosu na prethodni mesec i za dva procenta više u poređenju sa istim mesecom prethodne godine. Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, stopa registrovane nezaposlenosti je povećana u odnosu na prethodni mesec i iznosi 28,35 odsto. U poređenju s oktobrom 2011. godine, broj nezaposlenih koji na posao čekaju duže od godinu dana uvećan je za oko 4 procenta,

    Zarade
    Prosečna zarada bez poreza i doprinosa, isplaćena u oktobru 2012. godine iznosila je 41.558 dinara, što je u poređenju sa prethodnim mesecom, nominalano za 3,2 odsto . U poređenju sa istim mesecom 2011. godine, prosečna neto zarada nominalno je veća 8,9 procenata, dok je njena realna kupovna moć smanjena za 3,5 odsto.

    Cene i inflacija
    Cene potrošnih proizvoda i usluga povećane su u oktobru 2012. godine u proseku za 2,8 odsto u odnosu na prethodni mesec. Nivo potrošačkih cena u oktobru 2012. godine u proseku je viši za 12,9 procenata u odnosu na odgovarajući mesec 2011. godine, dok je u poređenju sa decembrom 2011. godine u proseku viši za 12,7 odsto. Visok nivo mesečne inflacije u oktobru predstavlja posledicu: rasta cena prerađene hrane, rasta regulisanih cena na lokalnom nivou i povećanja opšte stope PDV-a i akciza

    Spoljnotrgovinska razmena
    Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije za period januar – oktobar opala je za 4,5 odsto u odnosu na odgovarajući period prethodne godine i iznosi 24.848,0 miliona dolaraUSD. Posmatrano pojedinačno po zemljama, najveći suficit u razmeni ostvaren je sa bivšim jugoslovenskim republikama, Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom i Makedonijom, a najveći deficit zabeležen je u razmeni sa Kinom (zbog uvoza telefona za mrežu stanica i lap topova) i Ruskom Federacijom (zbog uvoza energenata, pre svega, nafte i gasa).

    Strane investicije
    Strane direktne investicije, u periodu januar-septembar 2012. godine, zabeležile su neto odliv u iznosu od 21,2 mln. evra. Negativni faktori koji su uticali na značajan odliv kapitala u finansijskom računu u prva tri kvartala tekuće godine, održaće se i tokom četvrtog tromesečja (recesija u članicama EU, makroekonomski pokazatelji za Srbiju).

    Devizne rezerve
    Devizne rezerve Narodne banke Srbije poslednjeg dana oktobra 2012. godine iznosile su 10.159,1 što je za oko 320 miliona više u odnosu na prethodni mesec. Oktobarski rast deviznih rezervi NBS najvećim delom je ostvaren novim zaduživanjem u inostranstvu.Ukupne devizne rezerve zemlje povećane su tokom oktobra za 618 miliona i iznose 11.374 miliona evra.

    Privatizacija
    Agencija za privatizaciju je objavila da je u toku oktobra 2012. godine na tržištu kapitala vlasnika promenilo sedam kompanija koje su u ranijem postupku bile privatizovane, dok novih prodaja metodom tendera i aukcija nije bilo. Za deset meseci tekuće godine ukupno je prodato 12 preduzeća i realizovani su prihodi od prodaje u visini 15,4 miliona evra.

    Industrijska proizvodnja
    Industrijska proizvodnja u oktobru 2012. godine veća je za 1,6 odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine, dok je u odnosu na prosek 2011. godine veća za 10,2 procenta. Ipak, ukupna industrijska proizvodnja za deset meseci 2012. godine, smanjena je za 3,2 odsto u odnosu na odgovarajući period prethodne godine.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE