Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    NIS gradi prvi elektroenergetski objekat u Srbiji

    Ono što nije pošlo za rukom ni Koštunicinoj ni Cvetkovićevoj vladi, pošlo je Goranu Novakoviću, prom ministru energetike posle 2000. godine u Srbiji – da uspe da dogovori ravnopravno partnerstvo u poslu s ruskim gazdom -NIS-Gaspromnjeftom. Energowind, kompanija koja gradi vetroparkove i NIS imaju po 50 odsto vlasništva u gradnji prve vetroelektrane u Srbiji.

    NIS je s Energowindom potpisao sporazum o izgradnji prve vetreoelektrane u Srbiji snage 102 megavata koja će godišnje proizvoditi najmanje 212 gigavat časova električne energije.

    Kako je zakonom i predviđeno svu struju iz vetra otkupljivaće Elektroprivreda Srbije.

    Gradnjom ove prve vetroelektrane Srbija će, kako je rekao Kiril Kravčenko, generalni direktor NIS-a, omogućiti Srbiji da ispuni zahteve Evropske unije za zelenim kilovatima, koji propisuju da do 2020. godine učešće zelenih sati bude oko 27 odsto u ukupnoj proizvodnji.

    Osim toga, NIS je na ovaj način potvrdio ozbiljnost u najavi da će se osim nafte i gasa baviti i obnovljivim izvorima energije. Razvoj ovog segmenta biznisa ima za cilj širenje portfolija projekta koji kompanija realizuje i omogućiće da se iskoristi niz tehnoloških i logističkih prednosti koje NIS ima.

    Konkretno, istakao je prvi čovek NIS-a, počela je ugradnja kogeneracionih uređaja na nalazištima NIS-a u Srbiji, zahvaljujući kojima kompanija dobija mogućnost da efikasno iskoristi naftni gas, koristeći ga za proizvodnju električne energije.

    U finalnoj fazi se nalaze projekti vezani za iskorišćavanje geotermalne energije.

    Učešće u realizaciji projekata proizvedene struje u skladu je s Strategijom razvoja kompanije do 2020. godine i njene transformacije iz nacionalne nafte kompanije u regionalni energetski holding.

    Kravčenko je početak gradnje koja bi trebalo da startuje u leto 2013. godine ocenio kao stimulativni efekat na tempo razvoja srpske elektroenergetike u celini i dodao da je to poruka investitorima na nove mogućnosti za ulaganje na teritoriji Srbije.

    Ukupna vrednost vetroelektrane Plandište je 160 miliona evra. Ovo je istovremeno i prvi elektroenergetskin objekat koji Srbija dobija posle 25 godina. U ovom trenutku već je dobijena dozvola za njegovu realizaciju.

    Iako je početkom prošle nedelje ministar energetike Zorana Mihajlović predočila nove podsticajne cene (fi-din tarife) za potencijalne investitore koji struju proizvode iz vetra, a kojom su oni vrlo nezadovoljni, jer je cena s 9,5 evro centi snižena na 9,2, NIS je našao interesa da uđe u ceo posao.

    Kravčenko je rekao da kada je kompanija stavila na papir šta joj je najisplativije da radi da se ispostavilo da je pored posla s gasnim elektranama TE-TO Novi Sad i Pančevo najisplativije da se uključe u posao proizvodnje struje iz vetra.

    Proizvodnja zelene energije će difersfikovati proces proizvodnje i isporuke struje. Razvoj alternativne energetike u celini i same vetroenergetike u Srbiji u potpunosti odgovara ne samo zahtevima EU već i regionalnim tendencijama kao i odredbama Nacionalnog plana razvoja alternativne energetike koji je usvojila vlada Srbije istakao je Kravčenko.

    Jelena Petrović

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE