Počeo pregled mamografom za žene rođene1945.
Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke počeo je u ponedeljak u valjevskom i u tri beogradska doma zdravlja, upravo onako kako je pre nekoliko dana najavila ministarka zdravlja profesorka dr Slavica Đukić-Dejanović. Kako je najavljeno, u narednoj godini sve zdravstvena ustanove u kojima postoje oprema – mamograf i obučeni kadar, specijalista radiolog, uključiće se u ovaj program.
Vrlo niske temperature i sneg nisu sprečili pozvane pacijentkinje da već u osam časova budu u ustanovama koje su izabrane da počnu pilot programe ranog otkivanja raka dojke. U Domu zdravlja „Lazarevac“ do 10 sati pregledane su četiri žene.
Po rečima dr Milivoja Simovića, direktora Doma zdravlja u Valjevu, oni su pozivali žene da dođu na preventivni pregled u ponedeljak, a od juče su krenuli sa prvim pregledima.
Direktorka beogradskog Doma zdravlja „Stari grad“, primarijus dr Gordana Dragašević kaže za „Politiku“ da su iz baze podataka izabranih lekara sa opšte medicine izvukli brojeve telefona i pozvali sve žene koje su rođene 1945. godine, odnosno žene koje su najstarije u grupi određenoj da prođu kroz skrining program.
– Odaziv je odličan. Pacijenktinje su bile prijatno iznenađene što ih telefonom pozivamo na tako važan pregled. Svakoga dana zakazujemo pregled za desetak žena, jer imamo samo jednog radiologa i jednu medicinsku sestru, koji su obučeni za to. Svaka pozvana pacijentkinja prvo odlazi kod ginekologa, ne na pregled, već na razgovor, jer se mora popuniti anketa. Ginekolog je odmah šalje radiologu na snimanje mamografom – objasnila je doktorka Dragašević.
Ona pojašnjava da se svaki snimak šalje na dvostruko očitavanje u Institut za radiologiju i onkologiju Srbije i u kliničke centre. Jednom nedeljno radiolog doma zdravlja obavljaće konsultacije sa radiolozima Instituta za onkologiju i radiologiju i sa onkolozima u tri beogradska klinička centra.
Doktorka Dragašević kaže kako je samo u ovom domu zdravlja predviđeno da se kroz ovaj program pregleda oko 8.400 žena. Počeli su pozivanjem svih žena koje su 1945. godišnje, a posle njih pozivaće se žene koje su 1962. godište. Kada sve one prođu pregled i snimanje, pozivaće se, prema planu sve žene koje su 1946. godište, a za njima one koje su rođene 1963. godine i tako redom. Cilj je da se prioritetno pregledaju grupe starijih žena. Naravno, da bi se obradio tako veliki broj podataka biće potrebno blizu dve godine.
– Ova mera je izuzetno važna i dragocena. Žao mi je što nismo ranije krenuli. Ovde otkriti rak na vreme, znači stoprocentno izlečiti ga. Očekujem da će se sve žene odazvati našim pozivima. Zato smo za telefonsko pozivanje zadužili jednu od najiskusnijih i najomiljenijih patronažnih sestara i niko do sada nije odbio poziv. Pacijentkinje biraju same termin, radi se u jednoj smeni u centralnoj zgradi Doma zdravlja, jer nemamo više obučenog kadra – kaže dr Dragašević, specijalista medicine rada.
U beogradskom Domu zdravlja „Palilula“, koji je takođe izabran da među prvima krene u skrining raka dojke, u ponedeljak je pregledano šest prvih pacijentkinja, već od narednih dana planiraju da dnevno pregledaju do deset žena u dve smene – prepodne i posle 17 časova, a od Nove godine planiraju po desetak pacijenata po smeni, saznajemo od direktorke ove ustanove dr Slavice Kalezić-Milošević.
Ona kaže da naročito žure da pozovu žene koje su rođene 1945. godine, one kao najstarija ciljna grupa i imaju najkraće vreme za učešće u programu, pa žele da ih obuhvate u što većem broju. Angažovani su i ginekolozi i izabrani lekari.