
PKS: Nema mesta za optimizam u 2013.
Visoka stopa inflacije i nezaposlenosti i pad privredne aktivnosti obeležili su 2012. godinu, a nema mesta za optimizam ni za narednu godinu, rečeno je danas na sednici Upravnog odbora Privredne komore Srbije (PKS).
Potpredsednica PKS Vidosava Džagić rekla je da je predviđeni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od četiri odsto za narednu godinu nedovoljan i da najavljene investicije, bez naznaka kako će se doći do njih, ne ulivaju otpimizam.
Predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin rekao je da će u martu verovatno doći do rebalansa budžeta za 2013. godinu jer je usvojeni budžet neodrživ, ali je naveo i da suštinske reformske mere, koje je vlada najavila, predstoje tek početkom naredne godine.
Ukazao da još nije urađeno ništa po pitanju reformi penzionog sistema i javnih preduzeća, sistema zdravstva, poreske reforme, i dodao da je neophodna i nova politika privlačenja investicija.
Kako je naveo Bugarin, ove godine, prvi put posle 12 godina, zabeležen je negativan privredni rast.
On je rekao i da je 2012. smanjena poljoprivredna proizvodnja, odnosno da je bruto vrednost bila 3,913 milijardi dinara, što je za 24,32 odsto manje od realizovane u 2011. godini.
Vidosava Džagić je rekla da je ove godine inflacija bila 14 do 15 odsto i da je predviđeni rast cena od 11 odsto za narednu godinu nerealan.
Ona je ocenila da će spoljni dug rasti i dalje i podsetila da se pad duga prema inostranstvu predviđa 2014. godine prodajom državne imovine, s tim da predstavnici vlade ne navode koje imovine.
Džagić je rekla da najavljeno smanjenje deficita za narednu godinu ne znači da je realno i ostvarivo i da će zavisiti od rasta BDP-a.
Pad industrijske proizvodnje ove godine bio je 3,2 odsto i u oktobru je došlo do rasta od 1,6 odsto, ali to ne ukazuje na značajan zaokret, navela je Džagić.
Ona je rekla da je visok nivo nezaposlenosti i da je jedan od najvećih u Evropi, koji Srbiju svrstava u grupu zemalja u kojoj su Španija i Grčka, a da je projekcija rasta zaposlenosti, koju je dala Vlada, nedovoljna za privredni oporavak.
Ukazala je da stopa nezaposlenosti u septembru iznosi rekordnih 28,3 odsto, odnosno ima čak 751.458 nezaposlenih.
„Najveći test za vladu naredne godine biće dugovanja prema farmaceutskoj industriji i građevinskoj, što je obećano“, rekla je Džagić.