
MMF:Zabraniti bankama da prave novac bez pokrića
Teška vremena za svetsku ekonomiju zahtevaju radikalne ideje za njeno preuređenje, saopštio je Međunarodni monetarni fond i podsetio na takozvani „Čikaški plan“. Ovaj plan predstavlja paket predloga za reformisanje bankarskog sektora koji su ekonomisti predali američkom predsedniku Ruzveltu za vreme Velike depresije.
Da je taj plan realizovan krajem 90-ih godina prošlog veka, nikakve krize ne bi ni bilo, ukazao je MMF u svojoj studiji.
Glavni razlog sadašnjih problema u svetskoj ekonomiji je, grubo rečeno, to što se na svetskim tržištima pojavilo previše novca, „napravljenog od vazduha“, previše finansijskih obaveza, nepotkrepljenih nečijim kapitalom i imovinom, utvrdili su ekonomisti MMF.
Taj „vazdušni“ novac su napravile banke uz pomoć sopstvenog i privučenog kapitala , kao i pozajmljenim vladinim novcem, kupujući vladine obligacije i druge dužničke hartije.
Da se kriza više nikada ne bi ponovila, neophodno je staviti banke pod vladinu kontrolu,vratiti državi status jedinog izvora novca i razbiti začarani krug poslovnih ciklusa kada zbog poremećaja u jednoj ili nekoliko zemalja sveta sve ostale zemlje zapadaju u krizu.
Uprvo to su pre 80 i više godina predlagali evropski i američki ekonomisti. Tada ih nisu poslušali i svet je zahvatila Velika depresija iz koje je izlazak trajao gotovo 20 godina, objavljeno je na Internet strani Finmarket.ru. Njihov plan su tada nazvali „Čikaški plan“ jer su glavni autori bili profesori na Univerzitetu u Čikagu Frenk Najt i Henri Sajmons.
Suština tog plana je bila jednostavna: neophodno je obavezati banke da prave rezerve koje bi odgovarala obimu privučenih depozita – na svaki dolar stavljen u banku, banka bi morala da stavi u rezerve sopstveni dolar.
Na taj način bi banke mogle da odobravaju kredite samo uz pomoć novca, dobijenog od države i iz sopstvenog profita, što bi doprinelo da se u potpunosti uklone državni dugovi i dugovi domaćinstava i poslovnog sektora. Država bi vratila kontrolu nad ekonomijom i dobila pouzdan način borbe protiv krize jer bi u slučaju pogoršanja poslovne konjunkture bankama moglo da direktivno bude naloženo da povećaju obim kreditiranja ekonomije.
Sada, kada je prisutna nova kriza, Džerom Bens i Majkl Kamhof iz MMF su se prisetili „Čikaškog plana“ i odlučili da uz pomoć modela američke ekonomije koji su sačinili provere da li bi on i danas bio efikasan.
Pokazalo se da je taj plan u potpunosti odgovarajući jer bi njegovim ostvarenjem ekonomija postala jača, a dugova u njoj bi bilo znatno manje. Pri tom ne bi bila naneta šteta radu finansijskih institucija jer bi platni sistem i dalje funkcionisao, banke bi investirale novac u najperspektivnije sektore, a kreditiranje ne bi prestalo.