Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Prvo prolazno vreme Vlade: Nova era u dijalogu privatnog i javnog sektora

    Predstavnici Vlade Republike Srbije i najvažnijih poslovnih asocijacija u zemlji ukazali su da je neohodno nastaviti ekonomske reforme, posebno u oblastima koje su o ključne važnosti za izlazak ekonomije iz recesije i unapređenje konkurentnosti Srbije kao investicione destinacije. Na otvaranju konferencije „Prvo prolazno vreme – 100 dana Vlade“ u organizaciji Američke privredne komore u Srbiji, izvršna direktorka ove organizacije, Maja Piščević, ukazala je da ovaj skup predstavlja inicijativu nove ere u dijalogu privatnog i javnog sektora.

    Maja Piščević, Izvršni direktor AmCham

    Na značaj zajedničkog nastupa u rešavanju osnovnih problema u Srbiji kao i postavljanje ciljeva za naredni period ukazao je i premijer Srbije Ivica Dačić koji je u svom uvodnom obraćanju naglasio da samo zajedničkim naporima ali i odricanjima zemlja može izaći iz situacije u kojoj se nalazi. Dačić je najavio da će Vlada voditi otvoreni dijalog o ekonomskoj politici sa svima kojih se ta politika tiče.

    U oblasti parafiskalniih nameta, predstavnici privrede pozdravili su ukidanje 138 suvišnih nameta, ali i dodali da je ovo tek prvi korak u regulisanju ove važne oblasti. Toplica Spasojević, potpredsednik NALED-a, ukazao je da su korist od ukidanja oh parafiskalnih nameta imali pre svega male organizacije, a privreda je ovim potezom uštedela oko 10 milijardi dinara.

    Milica Bisić, specijalni savetnik ministra finansija i privrede, ukazala je da ima još prostora za rasterećenje privrede i ukazala da je u nastavku reformi ove oblasti u toku rad na regulisanju Zakona o naknadama kojim će se ukinuti praksa retroaktivnog propisivanja visine naknada i kojim će Vlada dobiti ovlašćenja da propiše precizne kriterijume za utvrđivanje i periodično usklađivanje maksimalnih iznosa naknada koji se naplaćuju lokalno ili čije iznose određuju javna preduzeća. 

    Kada je u pitanju radno zakonodavstvo Dačić je najavio izmene zakona u ovoj oblasti tokom naredne godine i izrazio želju da se napiše potpuno nov Zakon o radu koji će biti rezultat ekonomsko – socijalnog dijaloga koji treba voditi na relaciji vlada-poslodavci – sindikati i da uvaži legitimne interese i zaposlenih i poslodavaca.

    Predsedsednik poslovnog udruženja Poslodavac Miodrag Kostić ocenio je da postojeći Zakon o radu veoma komplikuje proceduru otpuštanja radnika i više vodi računa o zaposlenom koji treba da dobije otkaz, nego o onome koji treba da ostane da radi. Kostić je ocenio da u zemljama u razvoju radno zakondavstvo treba da bude mnogo fleksibilnije i kao primer naveo države jugoistočne Azije koje se ubrzano razvijaju.

    Drugi potpredsednik Američke privredne komore Zoran Petrović ocenio je da novi zakon o radu ne treba da bude samo stvar dogovora poslodavaca i zaposlenih, već da treba uzeti u obzir i populaciju koja nema posao.  Prema njegovoj oceni, ukoliko zakon sprečava lako otpuštanje radnika nema prostora za novo zapošljavanje zbog čega i njegove odredbe treba učiniti mnogo fleksibilnijim. 

    Potpredsednik Privredne komore Srbije Miroslav Miletić posebno je ukazao na potrebu smanjenja administrativnih i birokratskih prepreka u budućem zakonu o radu, jer one usporavaju proces zapošljavanja i otpuštanja i tako štete interesima i poslodavaca i zaposlenih.

    Na skupu je ukazano i na neophodnost smanjenja birokratije koja poskupljuje i otežava zapošljavanje i poslovanje, fleksiblizaciju regulatve radnih odnosa koja stimuliše zapošljavanje, ukazano je na nelogičnosti u sistemu zarade ili naknade zarade, kao i na neophodnost postojanja jasnih kriterijuma i procedura za efikasno utvrđivanje reprezentativnosti učesnika u socijalno-ekonomskom dijalogu.

    Kada su u pitanju propisi iz oblasti građevinarstva i prostornog planiranja najviše pažnje posvećeno je reformi postupka konverzije prava korišćenja u ravo svojine na zemljjištu. Ministar građevinarstva i urbanizma Velimir Ilić ukazao je na činjenicu da je samo u Beogradu blokirano oko dve milijarde evra investicija zbog konverzije.

    Ilić je najavio i da će biti donet potpuno novi zakon o planiranju izgradnje i da bi gradjevinske dozvole trebalo da budu besplatne. Takođe se založio za uvođenje jednog šaltera na kojem će se dobijati sve dozvole, kao i da se što pre završi legalizacija bespravno izgrađenih objekata.


    Zoran Petrović i Ivica Dačić

    Potpredsednik Američke privredne komore Zoran Petrović
    kazao je da je potrebno ukinuti naknade za uređenje i korišćenje gradskog građevinskog zemljišta i naplaćivati samo naknadu ma snovu stvarnog stepena komunalne opremljenosti zemljišta. Prema rečima Petrovića neophodno je ukinuti zoniranje i namenu objekata kao kriterijume za visinu naknada.

    Predsdnik Vlade Srbije najavio je da će sledeće sedmice svi šefovi stranaka vladajuće koalicije razgovarati o rešenju problema konverzije prava korišćenja u pravo svojine nad zemljištem.

    Američka privredna komora u Srbiji uz podršku USAID Projekta za bolje uslove poslovanja okupila je po prvi put na jednom mestu, predstavnike Vlade i najvećih poslovnih udruženja sa ciljem da se skrene pažnja Vlade na prioritetne reforme do isteka prve godine njenog rada.
    I.M.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE