
Solarna energija u Rumuniji ispred nuklearne
Solarna energija prestići će nuklearnu do 2016. godine u Rumuniji ukoliko se ulaganja u iskorištavanje energije Sunca nastave ovim tempom, pokazuju objavljeni zvanični podaci.
„Očekujemo da će kapacitet instaliranih solarnih elektrana dostići 50 do 100 megavati krajem 2012. godine, 500 do 1.000 megavati do kraja 2013. godine i više od 1.500 megavati 2016. godine“, saopštio je državni regulator za energetiku Zoltan Nađ.
Dva atomska reaktora u jedinoj rumunskoj nuklearnoj centrali Černavoda zajedno proizvode oko 1.400 megavati energije, što pokriva 18 odsto energetskih potreba ove zemlje. Rumunija planira da izgradi još dva reaktora u istoj elektrani, ali do sada nije pronašla investitore koji su spremni da ulože četiri milijarde dolara u taj projekat, preneo je AFP.
Posle predstavljanja velikog broja projekata za korištenja energije vetra u poslednje dve godine, Rumunija sada beleži značajne investicije u iskorištavanje solarne energije.
Južnokorejska grupacija „Samsung“ trenutno razmatra dve potencijalne lokacije na jugozapadu Rumunije za gradnju solarnih elektrana kapaciteta 45 megavati.
Predsednik državne regulatorne agencije za energetiku Nikolae Havrilet izjavio je da solarna energija trenutno ima udeo od osam do devet odsto, a da će do 2020. godine njen udeo u ukupnoj proizvodnji energije dostići 20 odsto.
Istraživanje kompanije „Ernst i Young“ u maju 2012. godine pokazalo je da je Rumunija šesta najatraktivnija evropska zemlja za ulaganje u eksploataciju solarne energije.