
Na operaciju srca čeka se četiri godine
Operacije i intervencije na srcu bez otvaranja grudnog koša u pet kardiohirurških centara u Srbiji trenutno čeka 4.148 pacijenata. Manje od četvrtine njih bi, bar prema zvaničnom planu operacija, trebalo da legnu na operacioni sto za šest-sedam meseci, oko 600 – u roku od godinu dana, dok će poslednji sa liste od 2.500 preostalih na operaciju, ako poživi, stići tek u proleće 2017. godine!
Najduži red je za ugradnju valvula (zalistaka) u Institutu „Dedinje“, gde je za ovu intervenciju upisano 1.205 pacijenata, i gde su već popunjeni termini za naredne četiri i po godine. U istoj ustanovi, ali na ugradnju baj-pasa, koju trenutno čeka 676 ljudi, poslednji sa liste na red će stići u maju 2015. godine. Redovi su toliki, jer – svi hoće u „Dedinje“. Operaciju u ovoj ustanovi, od ukupno 4.148 kardiohirurških pacijenata, čeka čak – 3.004!
U ostala četiri centra se neuporedivo manje čeka.
– Klasične operacije srca kod nas trenutno čeka oko 300 pacijenata, a trenutno zakazujemo za sredinu sledeće godine – kaže profesor dr Miljko Ristić, kardiohirurg, v. d. direktora KCS. – Ako priliv ostane isti kao do sada, verujem da ćemo za šest meseci uspeti potpuno da eliminišemo liste čekanja. Možemo da povećamo broj operacija. Trenutno se u tri sale godišnje radi 1.200 operacija. Plan je da iduće godine uradimo najmanje 2.000 operacija.
Profesor dr Milan Nedeljković, interventni kardiolog u KCS, kaže da se na ugradnju stenta, za koji trenutno u redu „stoje“ samo 132 pacijenta, neprihvatljivo dugo čeka jer – nema stentova:
– Nemamo žice, balone, ni u dovoljnom broju, ni po vrstama. A to je potrošni materijal koji RFZO ne sme da nabavlja na kašičicu.
U Institutu za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici, gde je od početka godine operisano 1.050 pacijenata, ugradnju baj-pasa trenutno čeka 80 pacijenata, operaciju srčanih zalistaka – 116, ugradnju stenta – 27, koronarografiju 300.
– Za ugradnju bajpasa na red se uglavnom stiže za mesec dana, dok manji broj pacijenata čeka do dva meseca. Operacija zalistaka, kad stanje nije hitno, čeka se od mesec do tri meseca – kaže dr Goran Trajkovski.
U RFZO tvrde da pacijenti koji ne insistiraju u kojoj će ustanovi da budu operisani, brže stižu na red.
– Za centralnu listu, koja se vodi od maja prošle godine, dosad se opredelilo oko 500 pacijenata – rečeno je „Novostima“ u RFZO. – Većina, 461 pacijent, je upućen u Sremsku Kamenicu ili KCS.