
Spremite se za sezonu balova u Beču
Zimi Beč deluje kao grad iz bajke, jer se gotovo svake večeri mogu videti muškarci u frakovima i žene u dugačkim haljinama kako žure na bal. Jer, Beč nije prelep samo zbog božićnih ukrasa i vašara, nego i zato što je to sezona balova. U glavnom gradu Austrije svake zime se održi oko 450 balova. Na nekim od balova, poput onog koji organizuju kafedžije, učestvuje i po 5.000 ljudi.
Balove organizuje grad, ali neke od njih pripremaju organizacije, crkve (kao Svetosavski bal) i esnafska udruženja (od lekara do čistača ulica), sve do čuvenog Operskog bala. Vrhunac sezone je u januaru i februaru, a svim balovima mogu da prisustvuju i turisti, ukoliko karte nabave na vreme.
Početak dolazeće balske sezone u Beču obeležiće Veliki bal, koji se održava u novogodišnjoj noći u prelepom ambijentu dvorca Hofburg u centru Beča. Cene karata su od 65 evra za studente, pa do 445 evra za ostale goste. Bal počinje u 19.30, a gosti ulaze preko crvenog tepiha. Veče počinje večerom ili koktelom koji se služi u foajeu Hofburga. Oni koji nisu platili večeru uživaće u prijatnoj atmosferi uz koktel, što je dobar početak nezaboravne noći u kojoj će se pojaviti i VIP osoba iznenađenja.
U 22 časa dvorana se otvara, i svi gosti će ući u salu s čašom belog penušavog vina u rukama. Bal traje u zavisnosti od toga koliko gosti uživaju, pa može da se završi i u ranu zoru.
Cene karata se razlikuju u zavisnosti od vrste bala, kao i od kategorija – da li se uzima samo sto ili čitava lođa (separe), ili karta bez mesta za sedenje. Tako, recimo, i studenti mogu da kupe karte za pomenuti Veliki bal, ali mogu da uđu tek u 22 časa. Zainteresovanim turistima se preporučuje da za većinu balova karte kupe putem interneta i da ih već sada nabave za narednu godinu.
Od ostalih bečkih balova vredi pomenuti esnafske: Bal lovaca (28. januara), Bal lekara (26. januara) i Bal pravnika (9. februara). Po izvanrednoj atmosferi poznat je Bal kafedžija (8. februara), koji svake godine privuče oko 5.000 posetilaca u bečki Hofburg.
Već legendarni Operski bal u Bečkoj državnoj operi održava se 7. februara. Pojedinačne ulaznice koštaju 250 evra, lođa je 18.500, a sto za šest osoba 1.080 evra. Za ovaj bal nije moguća porudžbina karata putem interneta.
Bečki filharmoničari pozivaju na svoj bal 24. januara, a „najslađi“ bal u carskom gradu je Bombon-bal (8. februara) u Bečkoj koncertnoj dvorani, koji je poznat po veseloj i opuštenoj atmosferi. Karte za ovaj „slatki bal“ koštaju oko 20 evra. Cvetni bal je 18. januara, i svake godine gradsku kuću pretvori u pravu cvetnu oazu. U Bečkoj koncertnoj dvorani 11. februara, pod motom „Sve je salsa“, slaviće se Bal kostima.
Svtosavski bal je zakazan za 25. januar i održava se u hotelu „Park Šenbrun“. Karte staju od 15 do 100 evra. Na današnjem Svetosavskom balu više se ne poštuje bečka etikecija niti strogi dreskod. Za sve ostale balove očekuje se da posetioci nose večernju garderobu, po mogućnosti da dame budu u dugim haljinama do članaka, a gospoda u crnim frakovima. Bela boja je rezervisana za debitantkinje, pa je neukusno ukoliko se dama u ozbiljnim godinama pojavi u beloj haljini.
Dame se drže sledećeg pravila: što duži rukavi, to kraće rukavice. Muškarci, ukoliko nemaju frak, mogu da obuku smoking, vojnu uniformu ili večernje odelo tamnije boje s belom košuljom i kravatom