
Sledeće godine MMF-u vraćamo najvišu ratu od 700 mil evra
Najveći godišnji iznos, koji po osnovu poslednjeg stend-baj aranžmana sa MMF-om stiže na naplatu, iznosi ravno 675,9 miliona evra i treba da se reguliše sledeće godine, saznaje Press.
U Narodnoj banci Srbije kažu za Press da je izmirenje dugovanja Srbije po osnovu kreditnog aranžmana sa MMF-om iz 2009. godine počelo 17. avgusta ove godine. Tada je Srbija ovoj finansijskoj instituciji vratila tačno 104,3 miliona evra. Naredna rata, u istom iznosu, dospeva 19. novembra. To znači da će ove godine biti otplaćeno ukupno 208,6 miliona evra.
U centralnoj banci Pressu je potvrđeno da će najveći iznos koji Srbija mora da izdvoji za vraćanje ovog kredita dospeti upravo sledeće godine.
– U 2013. planirano je da se MMF-u vrati 675,9 miliona evra, a 2014. godine 591,2 miliona evra – navode u NBS.
Pre tri godine Vlada Srbije od MMF-a uzela pozajmicu od 1,6 milijardi evra i obavezala se da će sredstva vratiti u osam tromesečnih rata u periodu od tri do pet godina od datuma povlačenja svake tranše.
Plan otplate je takav da je 2015. godine neophodno izmiriti još 137,8 miliona evra prema MMF-u, a u 2016. taj iznos je daleko manji, samo 13,9 miliona evra.
– Poslednja rata dospeva 12. aprila 2016. godine, kada će dug biti izmiren u potpunosti. Obaveze iz kreditnog stend-baj aranžmana sa MMF-om izmiruje Narodna banka Srbije iz deviznih rezervi – naglašavaju u centralnoj banci.
Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Miroljub Labus procenjuje da je skoro 700 miliona evra velika suma za devizne rezerve kojima Srbija raspolaže.
– Kada mi to vratimo, javni dug će se smanjiti. Ipak, smanjiće se i devizne rezerve. A to će biti dovoljan razlog da MMF ima dodatni interes da s nama zaključi novi aranžman. Taj veliki dug jeste breme, ali je i Fond zainteresovan da se taj dug redovno izmiruje. Daće nam ponovo novac da im vratimo ono što smo ranije uzeli – pojašnjava Labus.
Labus kaže da kada se posegne za ovako velikim novcem iz deviznih rezervi, kao rizik se otvara problem spoljne likvidnosti.
– I kada isplati tih 700 miliona evra, NBS će imati zadovoljavajući nivo deviznih rezervi, pa ne očekujem da tu neposredno nastanu problemi – tvrdi Labus.
Vlada Srbije je inače u Nacrtu predloga budžeta za 2013. samo na ime kamata koje treba platiti predvidela sumu od čak 90 milijardi dinara (oko 900 miliona evra).