Kratak kurs govora tela: Govor pušačkih gestova

Najverovatnije je da je gotovo svaki pušač kao dete sisao palac, da su ga kao bebu uglavnom hranili bočicom (za razliku od nepušača koji su duže dojeni) i da je neurotičniji od nepušača. U suštini, pušenje je aktivnost odbrambenog mehanizma koje ljudi koriste da bi se oslobodili tenzije (pored zadovoljavanja potrebe za nikotinom).

Sisanje palca, grickanje noktiju, olovke, usana, ručki naočara predstavljaju oralne fiksacije baš kao i pušenje. Dokazano je da ovakve aktivnosti stvaraju osećaj sigurnosti koji je izostao u fazi razvoja kada je oblast oko usta bila izvor zadovoljstva. Zato je većina pušača u periodu života do druge godine najverovatnije hranu dobijala flašicom (kada fizički kontakt sa majkom izostaje), a ne dojenjem. Tako ova intima sa objektom (cigaretom) pušaču daje osećaj sigurnosti, samopouzdanja, eliminiše strah i nestrpljenje. Za pušače tako ipak treba imati razumevanja. U emotivnom kontekstu.

Pućkanje ili brže uvlačenje dima stimuliše mozak i svest, dok duže i sporije uvlačenje dima deluje kao sedativ. Pušači zavisnici više vole da puše sami i pušenje im pomaže da se izbore sa stresom, sporije i duže uvlače dim i nikotin na njih deluje kao sedativ. Društveni pušači puše samo u prisustvu drugih, kada popiju „po koju“ što govori da je za njih ovo predstava za druge.

Pušački gestovi su veoma važni u proceni emotivnog stanja pušača. Recimo, lupkanje, uvijanje cigarete, mahanje i ostali nagli pokreti ukazuju na tenziju pušača. Kakav stav pušač ima prema okruženju reći će vam pravac u kome izduvava dim. Ako je to na gore, oseća se samouvereno i superiorno prema onome što vidi ili čuje. Nasuprot tome, negativna, tajanstvena i sumnjičava osoba uglavnom će dim izduvavati na niže. Još ako primetite da dim izlazi iz ugla usana na dole, stav pušača je još negativniji. U filmovima mačo muškarci, vođe bandi ili sindikata dok puše izrazito glavu zabacuju u nazad i sa kontrolisanom preciznošću dim izbacuju prema tavanici kako bi demonstrirali moć i superiornost. Hemfri Bogart je zato na filmu pri svakom planu bekstva ili opasne radnje cigaretu držao u unutrašnjosti dlana, a dim je izduvavao na dole iz ugla usana. Isto tako, postoji veza između brzine kojom pušač izduvava dim i emotivnog stanja – što se dim brže izduvava naviše, to je se pušač oseća dominantnije i više samouvereno.

Originalna studija pušača iz davne 1978. govori da je pušačima u odnosu na nepušače potrebno više vremena da u pregovorima donesu odluku, pa je pušenje ritual u napetim trenucima pregovora. Pušač tako svoju pažnju prenosi na cigaretu. Ako želite da ga naterate da brže donosi odluke, pregovarajte u prostoriji sa istaknutim znakom „zabranjeno pušenje“.

Svaki pušač ima svoj ritual gašenja cigarete. Žene, recimo, cigarete gase sporije od muškaraca koji ovu naprosto zgnječe palcem. Ako u toku razgovora pušač iznenada ugasi cigaretu, jasno je da šalje signal da želi da okonča razgovor. Ako primetite ovaj signal, možete preuzeti kontrolu i vi završiti razgovor kao da je to prvobitno vaša ideja.

Cigarete i cigare su civilizacijski simbol superiornosti. U filmovima i muzičkim spotovima „opasnim frajerima“ se obavezno dodaje cigara kako bi delovali još opasnije i moćnije. Rođenje deteta, venčanje, dobro sklopljen posao ili dobitak na lutriji proslavlja se cigarom i to sa ponosnim izduvavanjem dima prema tavanici. Prema jednom istraživanju čak je zabeleženo da je od 400 zvanica na svečanoj večeri gde je svakom poklonjena cigareta, njih čak 320 zapalilo i svi su usmerili glave na gore pri izbacivanju dima kao tipičan govor tela koji kaže;“Uf, što je dobro!“.

Pušačko udvaranje je prilično iskorenjeno u današanje vreme, mada ima pušača koji još uvek uživaju u ovakvom ritualu. Džentlmensko paljenje cigarete ženama uz duži kontakt očima i kao slučajan dodir smatra se otvorenim udvaranjem. Žena pri tom pokazuje svoj ručni zglob, a cigareta se smatra zamenom za falus koji se zavodljivo stavlja među usne. Psiholozi ne osporavaju da žena sa cigaretom pokazuje potčinjen stav i nju je lakše nagovoriti na stvari koje baš i nisu u njenom interesu.

Na pušačke gestove posebno obratite pažnju ako volite da provodite vreme za okruglim stolom gde se dele karte do kasno u noć. Blef protivnika vam neće tako lako promaći (ukoliko je pušač, naravno).

Tako i jedna nepopularna i opasna navika otkriva svog vlasnika i govori o njegovom stavu i emotivnom stanju.
M.P.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE