
Male hidroelektrane – veliki potencijal
Povećanje upotrebe obnovljivih izvora energije je tema o kojoj se u svetu sve više govori. Ipak, procene stručnjaka govore da će i 2030. godine fosilna goriva biti dominatna u ukupnoj potrošnji energenata.
Naime, u ukupnoj potrošnji energenata pre tri decenije nafta, gas i ugalj zauzimali su oko 90 odsto, 2007. godine oko 86 odsto, a za 2030. godinu prognozira se da će korišćenje fosilnih goriva biti nešto manje od 85 odsto ukupne potrošnje energenata. Uz to, procenjuje se da će se procenat potrošnje nafte smanjivati, da će se povećati potrošnja gasa, dok će se procenat korišćenje uglja zadržati na gotovo istom istom niovu kao i pre trideset godina. Istovremeno, procena je i da će se smanjivati procenat potrošnje nuklearne energije, ali da će rasti potrošnja energije iz obnovljivih izvora.
Dakle, izvesno je da će fosilna goriva još dugo dominirati kada su energenti u pitanju, ali je, takođe, izvesno i da će se u korišćenje obnovljivih izvora energije ulagati. Po rečima ministarke energetike Srbije Zorane Mihajlović, u našoj zemlji se obnovljivi izvori energije veoma malo koriste, iako su potencijali veliki. Ona kaže da su potencijali obnovljivih izvora energije u Srbiji izuzetni, najznačajniji je biomasa, ali je izuzetno važan i potencijal za proizvodnju energije iz malih hidroelektrana. Po njenim rečima, Srbiji raspolaže s oko 900 lokacija na kojima bi se mogle izgraditi male hidroelektrane, instalisane snage od 455 megavata. Proizvedena energija omogućila bi dvomesečno snabdevanje Beograda, odnosno po snazi bi zadovoljilo potrebe jedne osmine Srbije, a po energiji petanaestodnevne potrebe naše zemlje.
Time što male hidrolekektrane još nisu izgrađene, naglasila je Zorana Mihajlović, Srbija dnevno baca mnogo energije, ali i novca, koji bi omogućio da se za nepunih šest godina izgradi gotovo svih 900 malih hidroelektrana. Budući da Srbija, koja je energetski zavisna zemlja, ne sme da dozvoli da se energija i novac rasipaju i kojoj su nezavisni proizvođači, odnosno investitori koji bi ulagali u izgradnju malih hidroelektrana potrebni, ministarka energetike naglašava da će se preduzeti koraci koji će pojednostaviti proceduru koja prati dobijanje dozvola. Naime, sada je potrebno čak 27 različitih dozvola koje potencijalni investitri moraju da nabave, i naravno, mnogo vremena za to, a plan je da se njihov broj smanji na pet.
D. Mlađenović