Gde su nemačke zlatne rezerve?
Skoro polovina nemačkih zlatnih rezervi nalazi se, prema navodima Savezne banke (Bundesbank), u trezorima u Sjedinjenim Američkim Državama.
Nemačka centralna banka nemarava da u naredne tri godine u zemlju dopremi oko 150 tona zlata iz SAD, ali neće prihvatiti predloge da se ukupne zlatne rezerve zemlje prebace u Nemačku.
„I ubuduće želimo da držimo rezerve u trgovačkim centrima za zlato da bismo, u slučaju da to bude nužno, njime u kratkom roku mogli da raspolažemo kao novčanom rezervom“, saopštila je centralna banka.
Prvi put je nemačka centralna banka objavila gde su tačno smeštene zlatne rezerve zemlje. Skoro polovina od 3.396 tona nemačkog zlata, odnosno 1.536 tona (45 odsto), nalazi se u trezorima američke centralne banke Fed u Njujorku.
Još 450 tona (13 odsto) je u Banci Engleske u Londonu, a 374 tone (11 odsto) u centralnoj banci Francuske u Parizu. Oko trećine svog zlata, 1.036 tona (31 odsto), Bundesbanka čuva u sopstvenim trezorimaa.
Aktuelna tržišna vrednost ukupnih nemačkih rezervi zlata iznosi oko 144 milijarde evra. Savezna finansijska inspekcija zahteva od centralne banke da sprovodi redovne probe zlata koje drži u stranim zemljama, s obzirom na veliku vrednost zlatnih rezervi u inostranstvu i na to da do sada proba nije bilo.
Predsatvnici centralne banke su kao „groteskne“ okarakterisali nedavne kritike pojedinih stranačkih političara o navodno nemarnom odnosu prema zlatnim rezervama i istakli da nemačko zlato već decenijama stoji u trezorima uglednih banaka od poverenja.
Ukazano je da je početkom protekle decenije iz Velike Britanije u Nemačku prebačeno oko 930 tona tamo ranije pohranjenog zlata, da je ono precizno kontrolisano i da nije nedostajao nijedan gram.
„Mi nemamo nikakvih sumnji u to da se naše rezerve u Njujorku ili Parizu sastoje iz čistog, najfinijeg zlata“, saopštili su predsatvnici Bundesbanke u odgovor kritičarima.