Cilj je preventiva, a ne da se žene odvraćaju od pregleda

Skrining pregledi u ginekologiji predviđeni su jednom u tri godine, a pregledi radi ranog otkrivanja raka dojke jednom u dve godine, ali se pacijentkinje nezavisno od toga mogu obratiti lekaru, koji je dužan da im omogući pregled, ukoliko imaju neke tegobe ili da im da savet kako dalje da vode računa o svom zdravlju, izjavio je danas državni sekretar Ministarstva zdravlja Periša Simonović.

Simonović je Tanjugu rekao da su primećena različita tumačenja pravilnika u toj oblasti, a da je suština u tome da se obezbede preventivni ginekološki pregledi za žene od 15 godine života, zatim ciljani pregled radi ranog otkrivanja raka grlića materice za žene od 25 do 69 godina i pregledi radi ranog otkrivanja raka dojke za žene od 45 do 69 godina života.

„To znači da najmanje jednom u tri godine ginekolog treba da omogući ginekološki pregled, u koji spada papa-test, kolposkopija, pregled dojke i laboratorijski nalazi i tako utvrdi opšte zdravstveno stanje“, kazao je Simonović.

„Na osnovu toga ginekolog bi trebalo predloži način daljeg lečenja, ako postoji odstupanje u pogledu zdravstvenog stanja, a ako to nije slučaj, onda bi trebalo da da savet ženi kako da dalje brine o svom zdravlju“, kazao je Simonović.

Kada je u pitanju ciljani pregled radi ranog otkrivanja raka grlića materice, izbrani ginekolog je dužan da to omogući svim ženama koje su se za njega opredelile i ako postoji bilo šta sumnjivo upute ih na bolnički nivo radi sprovođenja daljeg lečenja.

„Čak i ako nema potrebe da se radi pregled, jer je urađen, na primer, pre šest meseci, ginekolog je dužan da to objasni ženi, a ne da joj zaštitnik pacijenata ili šalterski službenik kaže da nema pravo na pregled“, kazao je Simonović.

On je precizirao da je nužno da žena ipak dođe u kontakt sa svojim izabranim ginekologom, kako bi on utvrdio zdravstveni status, odnosno proverio da li je bila kod njega na preventivnom ginekološkom pregledu, kada je bila, da li je radila ciljani pregled radi ranog otkrivanja raka dojke, grlića materice i da kaže da li je nužno da opet radi pregled.

Pojedini mediji preneli su prošle nedelje da je u Domu zdravlja „Vračar“ žena, koja je došla na preventivni pregled, vraćena pod izgovorom da je RFZO novim pravilnikom predvideo da se preventivni pregledi rade na svake tri godine.

Simonović je objasnio da je nju ipak trebalo da primi ginekolog, kako bi joj predočio da li treba da se pregleda ili ne.

Simonović je rekao da je cilj upravo da se podstiče preventiva, a ne da se žene odvraćaju od pregleda.

Predstavnici RFZO objasnili su ranije povodom nedoumica u javnosti o tome da li su pregledi omogućeni jednom godišnje ili jednom u tri godine, da svaka žena ima pravo jednom godišnje da ide na preventivni ginekološki pregled, a da je „skrining program“ namenjen ženama koje retko odlaze kod lekara.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE