Kako evropska štampa vidi dodelu Nobelove nagrade za mir EU

Evropska štampa ocenila je dodelu Nobelove nagrade za mir Evropskoj uniji kao pravedno podsećanje na politiku „koja je znala da pruži kontinentu 67 godina bez sukoba“, sumnjajući istovremeno u njenu relevantnost u trenutku kad je EU postala „manje više skup država u stečaju“.

„Dobra ideja, loš dobitnik“, piše uticajni nemački časopis Der Spiegel.

„Niko ne može ozbiljno da prigovori bilo šta dodeli Nobelove nagrade za mir Evropskoj uniji. To je problem, bila je to prilično laka odluka. Bilo bi hrabrije nagraditi čoveka koji otelotvoruje ono što danas nedostaje evropskim politikama: Žaka Delorsa“, bivšeg predsednika Evropske komisije.

U komentaru naslovljenom „60 godina mira usprkos krizama“, frankofoni belgijski dnevnik Le Soir ocenjuje da „evropski građani, među kojima mnogi danas imaju razloge za očaj, moraju doživeti Nobelovu nagradu kao podsećanje na ono što je Evropa bila dosad – važan činilac napretka i demokratije“.

Tog je mišljenja i talijanski dnevnik desnog centra La Stampa.

„Nagrada dolazi kao iznenađenje u jednom od najtežih trenutaka u procesu kontinentalne integracije, dok kriza ne prestaje da pogađa porodice na rubu moguće socijalne pobune. To je konačno konkretno priznanje za put koji je podario kontinentu 67 godina bez sukoba“.

Za Frankfurter Allgemeine Zeitung, „evropski projekat nije prošlost već ostaje misija za budućnost. Nobelova nagrada za mir trebalo bi da vrati Evropljanima hrabrost da nastave sa radom na zajedničkom delu“.

Konzervativni dnevnik Die Welt ima sličnu procenu: „Nobelova nagrada za mir je nagrada za čudo i podsticaj da se nastavi verovati u čuda“.

Francuski Le Figaro deli to mišljenje pišući da je nagrada „ohrabrenje Evropi potresenoj krizom“ i podsećajući da je „norveški odbor nagradio ‘građevinu’ koja je trajno donela mir kontinentu“.

Britanska štampa je puno oštrija, osim Financial Timesa po kojem Nobelova nagrada „pravedno prepoznaje istorijski podvig“ EU-a.

Konzervativni Daily Mail pak govori o Nobelovom mirovnom „idiotizmu“, ilustrirajući članak fotografijama protesta u Grčkoj tokom posete nemačke kancelarke Angele Merkel. The Times smatra da je odluka „lakomislena“.

Nemački dnevnik levog centra Suddeutsche Zeitung kritično ocenjuje kako se radi o „nagradi za prošlost i upozorenju za budućnost“. „Nobel za mir EU-u? Skupini zemalja manje više pred stečajem, podeljenoj oragnizaciji čiji je najveći projekat, monetarna unija, pred raspadom“, pita se taj list i dodaje kako se radi o još jednom podbačaju Norveškog odbora, „koji bi trebalo da se pobrinei da mu se odluke u budućnosti ne počnu smatrati neozbiljnim“.

Bild ne dovodi u pitanje opravdanost odluke, ali se zapitao ko će zapravo dobiti nagradu, „Barozo i njegovo društvo ili oni koji je stvarno zaslužuju?“

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE