
Šta MMF poručuje Hrvatskoj?
Nakon redovne posete Hrvatskoj MMF je preporučio više fleksibilnosti na tržištu rada.
Članovi Misije preporučuju jačanje podsticaja na rad kroz brže povećavanje starosne granice za odlazak u penziju na 65 godina za žene, kao i 67 godina za muškarce, povećanje kazni za prevremen odlazak u penziju te kroz pojačanje kontrole nad očigledno zloupotrebljavanim sistemom invalidskih penzija“, stoji u izveštaju.
Takođe se preporučuje preporučuju povećanje nulte stope PDV-a na određene proizvode u maloprodaji – što je i zahtev EU – na 10 odsto, umesto na najmanje dopuštenih 5 odsto. Preporuke su i za uvođenje savremenog poreza na imovinu utemeljenog na vrednosti kao i prenos dodatnih odgovornosti za rashode na jedinice lokalne uprave i samouprave.
„Ekonomija se još uvek bori da ponovo započne rast nakon duboke recesije u 2009. godini. Ekonomski izgledi otežani su slabošću domaće potražnje, nepovoljnim spoljnim okruženjem i duboko ukorenjenim problemima s konkurentnošću. Osim toga, veliki inostrani i devizni dug ukazuje na veliku osetljivost na inostrane šokove. Merama hrvatskih vlasti koje su usmerene na fiskalnu konsolidaciju u 2012. verovatno će se ostvariti ciljani manjak“, stoji u izveštaju misije MMF-a u kojem se dodaje da je započet program strukturnih reformi neophodan za ponovno pokretanje rasta i povećanje potencijala ekonomije, ali je i dalje potrebno potpuno razviti i javnosti objasniti reforme u važnim područjima.
Nakon što je u 2010, drugu godinu zaredom, zabilježeno smanjenje BDP-a, u 2011. je zabeležena njegova stagnacija. Predviđa se da će se BDP dodatno smanjiti za 1,5 odsto u 2012, dok će njegov skroman rast od 0,75 odsto predviđen za 2013. biti podstaknut očekivanim velikim javnim ulaganjima i malim poboljšanjem inostrane potražnje.
U izveštaju MMF-a naglašava se kako se očekuju rastuće cene hrane i energije.
Ponovljeni su stari zaključci da su Hrvatskoj neophodne reforme kako bi se u srednjeročnom razdoblju postigao snažan rast BDP-a uz dodatak da je plan za reforme trebalo davno doneti.
„Budžetski manjak je veliki, a javni dug ubrzano raste. Poverenje tržišta i dalje je krhko uprkos tome što su se razlike prinosa na obveznice i premije osiguranja od kreditnog rizika u poslednje vreme smanjile, a Fitch poboljšao svoju ocenu ekonomskih izgleda Hrvatske u stabilnu, zaključuje se u izveštaju MMF-a.