
Šta građani Srbije znaju i misle o oružju?
UNDP/Centar za kontrolu malokalibarskog i lakog naoružanja u jugoistočnoj i istočnoj Evropi (SEESAC) zvanično je pokrenuo kampanju „Oružje na meti“, zahvaljujući kojoj će građani Srbije biti u prilici da potpuno bezbedno i anonimno izraze svoje mišljenje o kulturi naoružanja, kao i da prijave situacije gde i kada je oružje viđeno ili upotrebljeno. Uz slogan „Bezbedno do bezbednosti!“, ovo je prvi takav projekat koji se pokreće u regionu jugoistočne Evrope.
Putem platforme „Oružje na meti“ građani će biti u mogućnosti da jednostavno i brzo prilože informacije o viđenom oružju, kao i da iznesu stavove na tu temu, što će omogućiti formiranje slike o posedovanju i upotrebi oružja, kao i kulturi naoružanja u Srbiji. Zahvaljujući prikupljenim informacijama, UNDP/SEESAC će obrazovati sistematičnu platformu javnih društvenih informacija koje mogu biti korisne kako za građane, tako i za nadležna ministarstva.
„Bezbednost je ključni preduslov za održiv razvoj jedne zemlje. Od 2002. godine UNDP pomaže izgradnju kapaciteta nacionalnih institucija zaduženih za pitanja bezbednosti, kako u Srbiji tako i šire u regionu. Kroz kampanju „Oružje na meti“ UNDP će isprobati inovativne metode i pokušati da angažuje same državljane Srbije da direktno učestvuju u identifikaciji problema i kreiranju bezbednijeg društva“, izjavio je William Infante, stalni koordinator Ujedinjenih nacija i stalni predstavnik Programa Ujedinjenih nacija za razvoj u Srbiji.
„Postoji pretpostavka da je u Srbiji prisutna tradicionalno jaka kultura korišćenja i nošenja oružja koja je podržana od strane većine društva. Istovremeno, velika prisutnost legalnog i dostupnost ilegalnog malokalibarskog i lakog oružja u jugoistočnoj Evropi predstavlja bezbednosni rizik i pretnju održivom razvoju za društvo tog regiona. Iz tog razloga kampanja koju pokrećemo „Oružje na meti“ ima za cilj da pruži stvaran uvid u to kakav je stav građana Srbije po pitanju kulture i upotrebe vatrenog oružja, kao i da pruži podršku državnim institucijama za bezbednost i sigurnost za neke buduće kampanje“, izjavio je dr Ivan Zveržhanovski, v.d. vođa tima UNDP/SEESAC.
Sve informacije koje građani budu slali su anonimne i biće korišćene isključivo radi održavanja projekta i analize njenih rezultata. Platforma je od izuzetnog javnog značaja, jer će građani u svakom trenutku preko platforme „Oružje na meti“ imati uvid u najsvežije informacije koje pristignu na tu temu i biti u prilici da na jednom mestu steknu pregledan uvid kada i gde se oružje koristi(lo).
Postoji više načina putem kojih građani mogu dostaviti informacije i izneti svoj stav na ovu temu, popunjavanjem formulara putem sajta www.oruzjenameti.org, slanjem e-maila na adresu oruzjenameti@gmail.com, putem Twitter naloga @oruzjenameti ili putem mobilnih telefona, preuzimanjem Ushahidi aplikacije.