
Kohezin odgovoran za neplodnost
Starije žene češće stvaraju abnormalne jajne ćelije s pogrešnim brojem hromozoma jer starenjem opada nivo proteina kohezina koji održava strukturu hromozoma, pokazuju najnovija istraživanja.
Naučnici Univerziteta u Njukastlu veruju da do stvaranja abnormalne jajne ćelije s pogrešnim brojem hromozoma dolazi zato što starenjem opada nivo proteina koji se naziva kohezin, a koji održava strukturu hromozoma tako da se ne mogu raspasti tokom procesa deobe ćelija.
Istraživački tim je pomoću jajašca mladih i starih mišica pokazao da nivo kohezina opada starenjem, zbog čega dolazi do poremećaja u procesu deobe hromozoma, što na kraju uzrokuje premalo ili previše hromozoma u jajnoj ćeliji, prenosi portal „Moj doktor“.
Jedan od vođa istraživanja Meri Herbert kaže da „reproduktivna sposobnost žene dramatično pada od sredine 30-tih godina pa nadalje, kao i da je istraživanje pokazalo je da je kohezin glavni krivac za to“.
Prema njenom mišljenju, da bi se to izbeglo, najbolje je da žena rađa decu što ranije.
Rezultati istraživanja objavljeni su u stručnom časopisu „Current Biology“, a stručnjaci ističu da je još veoma rano da se ti rezultati upotrebe u kliničkoj praksi.