
Kod ginekloga najčešće zbog trudnoće
Najčešći razlozi zbog kojih žene tokom letnjih meseci odlaze kod ginekologa su, prema rečima dr Aleksandre Kostić, načelnice službe ginekologije u Domu zdravlja na Čukarici, infekcije i neželjene trudnoće. Zato i ne čudi agresivna kampanja farmaceutskih kuća koje reklamiraju „pilule za dan posle“.
– Tokom leta i na godišnjem odmoru su, naročito mlade i slobodne žene, bez stalnih partnera, mnogo opuštenije – priča dr Kostić. – Ljudi su usamljeni, mnogo rade i zato se na odmoru neretko upuštaju u te kratkotrajne veze, bez obaveza i sa nepoznatim osobama, koje možda više neće nikada ni sresti. Bez obzira da li planiraju nešto ozbiljnije ili je u pitanju samo kratkotrajna romansa trebalo bi da obrate pažnju na kontracepciju.
Na sreću, ipak je više mladih žena koje trudnoću žele da iznesu do kraja i da rode zdrave bebe. Trudnice sa Čukarice ne moraju da putuju na CTG do porodilišta i gradskih bolnica, već ovaj pregled obavljaju u Domu zdravlja „Dr Simo Milošević“ u Požeškoj ulici. Drugi aparat je u zdravstvenoj stanici u Železniku, pa su i budućim majkama iz ovog naselja i okoline olakšani poslednji dani trudnoće.
Dr Dragana Krivokapić, direktorka DZ, kaže da su ove aparate dobili pre tri godine od Gradskog sekretarijata za zdravstvo i da su zbog toga zadovoljni i zaposleni u gradskim porodilištima, jer su se kod njih bar malo skratile gužve.
Načelnica ginekologije kaže da je ranijih godina bilo mnogo žena koje i po dve decenije nisu bile na pregledu kod ginekologa, ali da ima utisak da se taj broj smanjio.
– Osobe koje tako dugo ne dolaze, uglavnom se pojave tek kada imaju neki ozbiljan zdravstveni problem – kaže dr Kostić. – Neke pacijentkinje se pravdaju da dugo rade i da ne stižu, ali to ne sme biti opravdanje, jer sada i domovi zdravlja rade do 20 časova i ko želi da se pregleda može to i da uradi.
Za godinu dana 8 000 abortusa
Za samo godinu dana u Beogradu je obavljeno više od 8.000 abortusa! Toliko prekida trudnoća je, prema poslednjim podacima Gradskog zavoda za javno zdravlje, prijavilo devet državnih i osam privatnih klinika u prestonici.
Najveći broj žena prekida trudnoću u dobi od 25. do 33. godine života, a slede one koje imaju od 35. do 44. godine. Uglavnom su u pitanju osobe koje nisu rađale (39 odsto), kao i majke sa dvoje dece (28 odsto).
Nema mesta kod ginekologa
Ginekolozi imaju najviše posla, pa neki specijalisti više ne primaju nove pacijente. Načelnica Aleksandra Kostić ima čak 3.884, dr Mirjana Šurbatović 3.608, a dr Vesna Mitrović 2.995 pacijenata.
– Zakazujemo preglede na svakih 15 minuta i trudimo se da pacijentkinje ne čekaju duže od pola sata – priča dr Kostić. – Tu ne računamo žene koje dolaze po upute ili hitne slučajeve.