
Eksperimentalni lek GSK-a uspešan kod teškog oblika astme
Eksperimentalni medikament kompanije „Glakso Smit Klajn“ (GSK), za lečenje teškog oblika astme, gotovo je prepolovio broj astmatičnih napada kod pacijenata koji su učestvovali u drugoj fazi njegovog kliničkog testiranja.
Ohrabrena ovim rezultatima, kompanija „Glakso“, vodeća britanska farmaceutska firma i svetski lider u oblasti respiratornih lekova, je odlučila da ubrza treću kliničku fazu ispitivanja dotičnog medikamenta, pod nazivom „mepolizumab“, pa će ona otpočeti još tokom tekuće kalendarske godine, izveštava Reuters.
Dotični lek u obliku injekcije namenjen je manjoj grupi obolelih od astme (oko četiri odsto njih), kod kojih bela krvna zrnca – eozinofili – izazivaju zapaljenje vazdušnih puteva u plućima.
„Mepolizumab“ čini da se smanji broj eozinofila, inhibirajući interleukin-5, koji ima signalnu funkciju u imunološkom sistemu.
Po rečima Ijana Pavorda iz Univerzitetske bolnice u Lesteru, koji je rukovodio drugom fazom kliničkog ispitivanja „mepolizumaba“, taj lek se pokazao efikasnim i bezbednim kod eozinofilične astme, kod koje su napadi, inače, naročito česti.
Primenom dotičnog leka možda će moći da se smanji i korišćenje kortikosteroida u lečenju astme, koji mogu da imaju ozbiljna neželjena dejstva, kao što su osteoporoza, visok krvni pritisak i ometeni razvoj dece.