Bankari razmatraju napuštanje Libora

Centralni bankari i regulatori razgovaraće u septembru o tome može li sistem Libor kamata biti reformisan ili bi ga trebalo otpisati kao osnovno merilo troškova kreditiranja zbog narušenog poverenja nakon otkrića da se tom kamatom manipulisalo, prenose agencije.

Mervin King, guverner Banke Engleske, poručio je u pismu kolegama u centralnim bankama da je „vrlo jasno da su radikalne reforme Libor sistema potrebne“.

Najavio je da će to pitanje staviti na dnevni red Ekonomskog savetodavnog odbora svetskih centralnih bankara na sastanku u Bazelu 9. septembra. Libor (London InterBank Offered Rate), osnovna kamata na međubankarskom tržištu novca, koristi se u ugovorima o finansijskim derivatima, izvedenim vrednosnim hartijama, vrednim 550.000 milijardi dolara i nizu drugih finansijskih proizvoda, od kamata na hipoteke do onih na kreditne kartice.

„Postoje različite alternative ako se šteta po Libor ne može popraviti“, kazao je Karni. Pojasnio je da se razmatra mogućnost korišćenja kamata koje se više zasnivaju na tržišnim načelima, primera radi, repo kamata ili prekonoćna indeksna swap kamata, dok je Bernanke predložio da se razmotri mogućnost korišćenja kamata na američke trezorske zapise.

Libor se izračunava svakog dana u Londonu za američki dolar i druge valute, kada panel banaka procenjuje troškove međusobnog kreditiranja. To je, dakle, subjektivan pristup, za razliku od drugih merila koja su objektivnija i kojima je teže manipulisati.

„Osnovna dilema je želite li tražene kamate ili stvarne. Na kraju dana banke izveštavaju koje su transakcije obavile po kojoj ceni. Kada bi se koristile stvarne transakcije, problem bi bio rešen“, kaže Karni.

Zabrinutost zbog manipulisanja Liborom izazvala je preispitivanje i drugih kreditnih merila u svetu. Evropska centralna banka (ECB) zatražila je od organizatora sistema Euribora da učini sve kako bi ojačao poverenje u to evro merilo. Singapur i Hong Kong najavili su preispitivanje načina na koji se određuju međubankovne referentne stope u azijskim finansijskim centrima, dok je u Južnoj Koreji agencija za zaštitu tržišne utakmice proširila istragu zbog mogućeg manipulisanja njihovom referentnom kamatom.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE