
Trudnice ostale bez leka
U bolnicama u Srbiji nema pojedinih lekova za zgrušavanje krvi, za koje ne postoji zamena. Nema ni „baktrima“, antibiotika širokog spektra, niti njegove zamene „trimosula“, a sve je duži spisak ustanova koje prijavljuju i nestašicu sedativa „lorazepama“. Ovog anksiolitika nema ni u apotekama, gde su deficitarni i diuretik „lasiks“ za izbacivanje tečnosti, koji se masovno koristi u terapiji visokog krvnog pritiska, a nedostaje i analgetik „brufen“ u vidu sirupa.
Iz grupe antikoagulanata (protiv zgrušavanja krvi) bolnicama nedostaju „farin“ i „sinkum“.
– Fond će nestašicu ova dva medikamenta prevazići njihovim prebacivanjem na takozvanu D listu, na kojoj se nalaze lekovi koji nisu registrovani u Srbiji – kaže Sanja Mirosavljević, portparol RFZO. – To, praktično, znači da će ubuduće zdravstvene ustanove ove lekove moći da nabave interventnim uvozom o trošku RFZO. I „aminofilin“ ampule za astmatičare prebačene su na D listu, pa sada zdravstvene ustanove ovaj lek mogu takođe da nabave interventnim uvozom. Nestašica „lasiksa“ sanira se uvozom paralele – leka „furosemida“ u vidu tableta i ampula, i one su dostupne zdravstvenim ustanovama.
U Ministarstvu zdravlja „Novostima“ je u utorak rečeno da zdravstvene ustanove najčešće prijavljuju nestašicu „lorazepama“ i „farina“, a da se od ponedeljka primenjuje Odluka o najvišim cenama lekova „lasiks“, „aminofilin“, pa će ih ubuduće biti. U apotekama je i dalje deficitaran „utrogestan“, koji se koristi za održavanje trudnoće, ali i u lečenju steriliteta.
– Stigao je „madopar“ za terapiju Parkinsonove bolesti. Sada ima i „loperamida“ protiv dijareje. Lekove koji se koriste za probleme sa stomakom, vezanim za putovanja i letnji period, ima dovoljno, kao i antipiretika koji se daju kod povišene temperature, i analgetika, izuzev „brufen“ sirupa – kažu u Apotekarskoj ustanovi Beograd.