
Obavezni lekarski pregledi prosvetara ukinuti 2005. godine
Kakav god zdravstveni problem da ima prosvetni radnik ne mora to da saopšti kolektivu u kojem je zaposlen. Ko garantuje da među nastavnicima, vaspitačima, profesorima koji rade sa decom (!) nema obolelih od hroničnih ili zaraznih bolesti? Niko.
Redovni lekarski pregledi zaposlenih u školama nisu obavezni, što u Ministarstvu prosvete i nauke objašnjavaju rečima „radna mesta u obrazovanju ne spadaju u zanimanja sa povećanim rizikom, pa ne postoji obaveza redovnih sistematskih pregleda“. Da postoji i da rukovodioci škola (ali i poslodavci uopšte) imaju pravo uvida u zdravstveni karton zaposlenih, možda učitelj ne bi „podelio“ đacima bacil tuberkuloze u beogradskoj Osnovnoj školi „Kralj Petar Prvi“, i možda roditeljima ne bi smetalo da im decu podučava kvalitetan kadar iako je HIV pozitivan.
Ne treba smetnuti s uma da je slučaj zdravstvenog ugrožavanja dece u osmoletki na Starom gradu pojedinačan, ali i da se nešto slično može dogoditi u bilo kojoj školi.
– Do 2005. godine mi smo imali obavezne lekarske preglede jednom godišnje. Oni su tada ukinuti i sada samo prilikom zapošljavanja profesor mora da obavi lekarski pregled i donese uverenje o svom zdravlju. Direktor nije stručan da procenjuje zdravlje zaposlenih. Ako posumnja u zdravstveno stanje nastavnika može da ga pošalje kod lekara, a na savesti zaposlenih ostaje da li će se iskreno požaliti kolegama i nadređenima ili će kriti da su se razboleli – kaže za „Politiku“ Milka Boškov, direktorka O. Š. „Kralj Petar Prvi“.
Zaposlenom u školi koji odbije da se po nalogu direktora podvrgne zdravstvenom pregledu prestaje radni odnos – objasnili su u Ministarstvu prosvete i nauke.