Direktiva o javnim nabavkama do kraja godine

Nova, evropska Direktiva u oblasti javnih nabavki, koja bi trebala biti usvojena do kraja godine predviđa pojednostavljivanje procedura i manju administraciju, povećanje efikasnosti i kontrole, ali i uvođenje elektronskih nabavki.

Kako je Tanjugu kazao direktor Agencije za javne nabavke Slovenije Sašo Matas, koji je bio i član tima za rad na Direktivama, jedna od najvažnijih novina je jačanje regulatornog tela, povećanje monitoringa, a samim tim i izraženija borba protiv korupcije. On je kazao da je bilo dosta sporenja prilikom izrade ovog dokumenta, posebno u domenu uvođenja elektronskog sistema javnih nabavki.

U Sloveniji se trenutno vodi rasprava i o tome da li da se menja postojeći zakon, ili da se čeka direktiva, jer se često dešavalo i da se postojeći zakon ne primenjuje, kazao je Matas. Prema njegovim rečima, ove Direktive će doprineti promeni procedura javnih nabavki, ali sve ipak zavisi od samih država i toga da li će dodati još neke članove dokumenta.

Kada je reč o efektima Direktive na Srbiju, Matas je naveo da će verovatno doći do novih postupaka, a prvi put je u tolikoj meri istaknuta borba protiv korupcije. Osim toga, Direktive će doprineti povećanju ekonomičnosti javne potrošnje, ali će omogućiti ponuđaču da bolje koriste javne nabavke za podršku društvenim ciljevima. Matas je kazao da su, takođe, novi elementi Direktive sprečavanje konflikta interesa, ali i nove vrste postupaka – konkurentni postupak sa pregovaranjem i partnerstvo za inovacije.

Drektor Uprave za javne nabavke Predrag Jovanović je kazao da javne nabavke u evoprskim zemljama čine 18 odsto BDP i predstavljaju važan instrument za ostvarivanje strateških ciljeva iz dokumenta Evropa 2020 u domenu stvaranje povoljnog poslovnog okruženja, podsticanja inovacija, ekološkog razvoja, ali i instrument za razvoj unutrašnjeg tržišta, jačanje malih i srednjih preduzeća, podsticanje zapošljavanja i kvaliteta usluga javnog sektora.

Direktive, prema njegovim rečima, unose nekoliko novina među kojima su pojednostavljivanje procedura i manja administracija, sa kojom ide povećanje efikasnosti i kontrola kako povećana feksibilnost ne bi stvarala nove mogućnosti za neregularnosti.

“Predviđa se stvaranje korupcijske mape ili sistem crvenih zastavica koje bi označavale tačke u postupku javnih nabavki gde je rizik od pojave neregularnosti najveći, kao i da se osmisle mehanizmi za prevenciju i rano otkrivanje neregularnosti, da se uspostavi efikasan kontroli mehanizam i institucije tako da onaj ko obavlja praćenje i kontrolu može da efikasno obavesti nadležne organe o neregualrnostima“, istakao je Jovanović. On je naglasio da izmene Zakona o javnim nabavkama treba da obuhvate i rešenja koja donose Direktive kako bi što efikasnije doprineli realizaciji ovih ciljeva.

Ovo je stav i koji je preneo šef evropskih integracija pri Delegaciji EU u Srbiji Frek Janmat koji je kazao da bi nova vlada trebalo da sačeka sa slanjem novog zakona Skupštini, kako bi se konačan oblik Direktive implementirao u taj zakon.

Janmat je podsetio da će javne nabavke biti značajan segment pregovora u pristupu Srbije EU i naglasioda je Srbiji bolje da se fokusira na primenu Strategije o javnim nabavkama koji je usvojen prošle godine što bi doprinelo jačanju interne revizije, Državne revizorske institucije, veće uloge komisije za zaštitu prava, ali i da se ispita smanjenje broja ponuđača po konkursu, kao i da pristup javnim nabavkama bude manje restrikitvan.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE