Preživeli od raka skloni problemima
Osobe koje u tinejdžerskim ili mlađim odraslim godinama prežive rak kasnije su sklonije rizičnom ponašanju kao što je pušenje, nego one koje nisu imale rak, ukazuje istraživanje američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).
Takve osobe takođe češće nego druge imaju višak kilograma, mentalne i finansijske probleme, prenosi AFP.
Deo problema možda leži u tome što su ovakve osobe često nesvesne svoje zdravstvene istorije i dugoročnih rizika koje nose rak i njegovo lečenje.
Osim toga,očigledno je da su oni koji obole od raka između 15 i 29 godine specifični u razvojnom smislu i da pokušavaju da izađu na kraj s preživljenim oboljenjem drugačije nego što bi to uradili odrasli pacijenti.
Anketa među onima koji su preživeli rak u tinejdžerskom i mlađem odraslom uzrastu, je pokazala da ih 26 odsto puši, prema 18 odsto u kontrolnoj grupi vršnjaka koji nisu imali rak, 31 odsto su gojazni, prema 27 odsto u kontrolnoj grupi.
Oko 20 odsto ispitanika iz grupe koja je imala rak u mladim godinama se požalilo na loše mentalno zdravlje, dok je u kontrolnoj grupi takvih bilo dvostruko manje, a 24 odsto ispitanika je zbog troškova propuštalo zdravstvene kontrole, prema 15 odsto u kontrolnoj grupi.
Među osobama koje su rano preživele rak mnogo su češće prijavljivane i srčane bolesti, visok pritisak, astma i dijabetes. Mnogi od tih problema su mogli da budu sprečeni da su lekari bolje pratili ove pacijente nakon izlečenja od raka, ističe vođa istraživanja Erik Tai.
Izgleda da američki zdravstveni sistem baš tu zakazuje, jer se mnogo pažljivije prati kasnije zdravlje manje dece lečene od raka i starijih odraslih osoba, nego stanje izlečenih tinejdžera i mlađih odraslih.