
Brejvik na suđenju: Sve bih učinio ponovo
Anders Bering Brejvik, koji je ubio 77 ljudi u Norveškoj, započeo je svoju odbranu čitanjem pisane izjave drugog dana suđenja i rekao da bi „sve učinio ponovo“.
„Ovde sam kao predstavnik evropskog i norveškog pokreta otpora“, rekao je Brejvik, koji prvi put lično javno govori o slučaju. „Život u zatvoru ili smrt za svoj narod su za mene najveća čast,“ rekao je Brejvik.
Brejvik će na raspolaganju imati pet dana da objasni zašto je aktivirao bombu ispred sedišta vlade u Oslu, gde je usmrtio osam ljudi, a zatim na ostrvu Utoja u omladinskom kampu Laburističke partije ubio 69 ljudi, mahom tinejdžera.
„Izveo sam najspektakularniji i najsofisticiraniji napad u Evropi još od Drugog svetskog rata. Učinio bih sve to ponovo. Moj čin je baziran na dobru, a ne na zlu i sve sam uradio da zaštitim živote. Ja sam revolucionar, oni koji me nazivaju zlim, nisu me razumeli“, rekao je Brejvik, koji je, kao i juče po ulasku u krcatu sudnicu u Oslu uputio desničarski pozdrav, pošto su mu uklonjene lisice.
On je na početku šokantnog izlaganja, koje nije direktno prenošeno, rekao da mu nije potrebno pet dana, već samo jedan sat da sve objasni. Dodao je da je „ublažio retoriku“ i izjavio da se zbog uvođenja multikultarilzma oseća kao „građanin drugog reda“.
Brejvik je izjavio da su za njega „Japan i Južna Koreja“ ideal, posle čega ga je upozoren da skrati izlaganje i preskoči delove koji se ne tiču Norveške. On je rekao da to nije moguće, jer je „dokument već skratio sa 20 na 13 strana“.
Brejvik je prvog dana suđenja rekao da priznaje da je izvršio ubistva, ali da ne prihvata krivicu, jer smatra da je sve učinio „u samoodbrani“, braneći Norvešku od muslimana i multikulturalizma.
Brejvikovo izlaganje je odloženo za tridesetak minuta jer je zatraženo i usvojeno izuzeće jednog člana sudskog veća, zbog toga što je prošle godine na Fejsbuku napisao da bi Brejvika trebalo osuditi na smrtnu kaznu. Tomas Indrebe, jedan od troje građana u petočlanom veću, priznao je da je to uradio, a nakon što su se obe strane složile da bi trebalo da bude izuzet njegovo mesto je popunila zamena.
Pored dvoje profesionalaca, u veću sedi i troje sudija porotnika, običnih građana. U Norveškoj ne postoji smrtna kazna.
Nakon odluke, Brejvik je započeo čitanje dokumenta o čijim detaljima njegov advokat Gejr Lipestad ranije nije želeo da govori. On je izjavio samo da je važno da Brejvik objasni svoje postupke, što je, kako je kazao, i njegovo pravo, iako porodice žrtava strahuju da će svedočenje iskoristiti za izlaganje svojih ekstremističkih ideja. „Svesni smo strahovanja porodica svih žrtava, ali ovo je zaista važno. On ima prava da objasni zašto je to uradio, to je osnovno pravo po norveškom zakonu i to je takođe osnovno ljudsko pravo“, rekao je Lipestad.
Brejvikov tim odbrane već je upozorio da će mnoge Norvežane njegovo svedočenje uznemiriti, a očekuje se da će, umesto pokajanja, izraziti žaljenje što nije ubio više ljudi.