
SAD: Senat odbacio porez za bogate
Američki Senat blokirao je predlog predsednika Baraka Obame da se poveća porez onima koji zarađuju više od milion dolara godišnje.
Uprkos većini demokrata u Senatu, poslanici su na kraju glasali 51-45, odnosno uz manjak od devet glasova za usvajanje takozvanog propisa Bafet.
Propis je dobio ime po Vorenu Bafetu, milijarderu investitoru koji je u više navrata istakao da najbogatiji Amerikanci plaćaju manji udeo svog prihoda na ime federalnih poreza od onih koji imaju srednje prihode. Suština ovog propisa je uvođenje minimalne poreske stope od 30 posto na godišnje prihode koji premašuju milion dolara.
Trenuta poreska stopa na prihod u SAD je 35 posto, ali mnogi superbogati plaćaju manje zbog odbitaka i nižih stopi za prihode koji su rezultat investicija.
Predlog zakona o porezu na bogate smatra se ključnim elementom u predizbornoj kampanji Obame i deo je šireg plana dugoročnog smanjenja deficita.
Prema nedavnom istraživanju agencije „Gallup“, 60 posto pristalica Obamine inicijative kažu da bogati moraju da plate pravedan deo.
Međutim, protivnici Bafetovog propisa tvrde da novi porez neće smanjiti deficit niti poboljšati situaciju u vezi sa zaposlenjem, već će obeshrabriti investicije. Politički analitičari veruju da bitka oko Bafetovog propisa još nije gotova i da će se nastaviti tokom cele predizborne kampanje, koja će kulminirati u novembru, ali i kasnije.