
Gde se nalaze nova nalazišta nafte?
Sirova nafta je najtraženija roba na svetu. Cene crnog zlata na tržištu kretale su se u januaru 2002. oko 25 dolara za barel. Danas, 10 godina kasnije, cena je prešla 125 dolara. S obzirom na to da se globalna potražnja za naftom neće smanjiti zbog sve većih potreba rastućeg tržišta, analitičari očekuju dalji rast cena.
Traže se nova nalazišta nafte, ali postavlja se pitanje mogu li novi izvori pokriti manjak koji nastaje iscrpljivanjem starijih naftnih polja i koliki je ekonomski, ali i ekološki trošak njihove proizvodnje?
Nedavno su se pojavile informacije da Izrael leži na ogromnim zalihama naftnih škriljaca koje bi mu bile dovoljne za proizvodnju oko četiri milijarde barela nafte, što znači da bi imao dovoljno nafte za narednih 40 godina, ukoliko bi nastavio s jednakom potrošnjom kao i danas.
Inače se najveća eksploatacija naftnih škriljaca nalazi se u pokrajini Alberti u Kanadi. Radi se o ogromnim područjima pokrivenim škriljcima ispod tundre. Pogodnost je udaljenost ovog područja od urbanizovanih delova, što ekspolatacija ovog energetna i zahteva. Rezerve nafte iz naftnih škriljaca procjenjuju se na 800 milijardi barela, a cena proizvodnje je preko 100 dolara po barelu.
Pre samo nekoliko godina u Brazilu su otkrivene ogromne rezerve nafte, i to ispod debelog sloja soli koji se nalazi na dnu okeana i koji se taložio više od 150 miliona godina. Tehnološki se ovde radi o najzahtevnijem pothvatu. Pretpostavlja se da ove rezerve sadrže 50 do 100 milijardi barela. Cena proizvodnje je 45 do 65 dolara po barelu, piše “Time”.
Kako se menja klima, tope se i ledeni okovi oko Arktika. Ogromne površine vode koje su nekada bile zaleđene, sada omogućuju bušenje nafte i njen pomorski transport. “Time” to naziva neočekivanom dividendom od klimatskih promena. Međutim, uprkos svemu, eksploatacija nafte je izuzetno opasna na ovom području. Osim što sante leda i oluje prete tankerima, bilo kakvo izlivanje nafte bilo bi teško sanirati ovako u hladnim vodama. Pretpostavlja se da arktičke rezerve kriju 90 milijardi barela nafte. Što se tiče troškova proizvodnje, ne zna se tačno, ali sigurno su više od 100 dolara po barelu.