
Dodik: Brže do građevinskih dozvola i deblokada stambene izgradnje
Predsednik Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik ocenio je da je kao uspešan sastanak sa članovima Vlade RS, predstavnicima Privredne komore RS i preduzeća iz oblasti građevinarstva, sa kojima je razgovarao o obezbeđivanju uslova za što veći angažman građevinske operative u Srpskoj i regionu, kao i o mogućim poslovima na trećim tržištima.
“Ovo je bila prilika da se međusobno upoznamo sa stanjem i kretanjima u ovoj oblasti, da vidimo šta nas očekuje u pogledu investicija, te da prođemo kroz zakonsku regulativu i vidimo gde postoje barijere za što brže otpočinjanje poslova”, rekao je Dodik novinarima nakon sastanka u Banjaluci.
Prema njegovim rečima, u tom smislu bilo je govora i o potrebi stvaranja što propusnije strukture za dobijanje građevinskih dozvola, kako bi se time omogućilo što je moguće više poslova za ljude.
Dodik je rekao da je na sastanku razgovarano i o oblasti stambene izgradnje, te da je zajednički konstatovano da je ukupna ekonomska kriza učinila da se pojavio strah i opterećenje na tržištu za kupovinom stanova. “Tu imamo određeni zastoj i treba da vidimo na koji način to možemo deblokirati”, istakao je Dodik.
Predsednik Dodik je ocenio da je sastanak bio uspešan, jer su učestvovali gotovo svi predstavnici kompanija koje se bave ovom oblašću.
“Dogovorili smo se da se u okviru Ministarstva industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske okupe vlasnici i menadžment ovih preduzeća i da razgovaraju o mogućnosti zajedničkog nastupa na nekim poslovima u RS, Federaciji BiH, regionu i šire, kako bi poboljšali uslove za nesmetan rad građevinskog sektora”, zaključio je Dodik.
On je rekao da je sa stanovišta Vlade Republike Srpske evidentiran značajan broj vrednosti poslova koji stoje već sada na raspolaganju i koji će se odvijati u narednim godinama, što može da povuče građevinsku operativu i njene kapacitete na nivo uposlenosti koji će biti dovoljan dok prođe kriza i da se ostane na nogama za neke intenzivnije poslove moguće u budućnosti.
Sastanku sa predsednikom Dodikom prisustvovali su premijer Republike Srpske Aleksandar Džombić, ministar finansija Zoran Tegeltija, ministar industrije, energetike i rudarstva Željko Kovačević, predsednik Privredne komore Republike Srpske Borko Đurić, te predstavnici preduzeća iz oblasti građevinarstva.