Dobijanje matičnih ćelija iz ćelija kože

Istraživači iz Kalifornije su pretvorili ćelije kože miševa direktno u ćelije koje razvijaju glavne komponente mozga i to su radili bez upotrebe matičnih ćelija.
 
Oni su oduševljeni ovim otkrićem za koje smatraju da će moći vrlo uspešno da se koristi u medicinske svrhe.
 
Matične ćelije, koje mogu da postanu bilo koja vrsta ćelija od moždanih do koštanih, imaju širok spektar upotrebe u raznim tretmanima od kojih se neka još uvek ispituju.
 
Jedno od najvećih pitanja je odakle dobiti ove vredne ćelije. Do sada je isprobavano nekoliko načina za to, međutim istraživačka grupa sa Stenford univerziteta testira novu opciju a to je pretvaranje sopstvenih ćelija kože u neke druge specijalne ćelije bez stvaranja “indukovanih” matičnih ćelija.
 
Transformisanje ćelija kože u nerone je već uspelo. U ovom istraživanju stvorene su takozvane neuronske preteče koje se mogu gajiti u laboratoriji u velikom broju.
 
Moždane i kožne ćelije sadrže iste genetske informacije, ali se genetski kod interpretira drugačije kod svake od njih. To se kontroliše pomoću “transkripcionih faktora”.
 
Naučnici koriste virus kako bi inficirali ćelije kože pomoću 3 transkripciona faktora koji se u visokim nivoima nalaze u pretečama neuronskih ćelija. Nakon tri nedelje jedna od 10 ćelija postala je preteča neuronske ćelije.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE