
EU odložila pomoć Srbiji za izgradnju postrojenja za tretman opasnog otpada
Evropska unija (EU) suspendovala je na šest meseci, do polovine 2012, projekat pomoći za izgradnju postrojenja za fizičko-hemijski tretman opasnog industrijskog otpada u Srbiji, jer još uvek nije određena lokacija na kojoj će se graditi, saopštilo je danas Ministarstvo životne sredine.
– Projekat za sada miruje i nastavitće se nakon šest meseci, ali Srbija mora da reši konačno pitanje lokacije za tretman industrijskog neorganskog otpada – kazao je pomoćnik ministra životne sredine Aleksandar Vesić novinarima u pauzi seminara o klasifikaciji otpada u Privrednoj komori Srbije.
Vesić je istakao da se o lokaciji sa raznim lokalnim samoupravama pregovara već mesecima, ali da još nije utvrđeno gde će biti izgrađeno to postrojenja.
– Mi imamo zainteresovane opštine, imali smo ih i ranje, poput opštine Ćićevac, ali nivo ozbiljnosti te zainteresovanosti je diskutabilan. Svi izražavaju u jednom trenutku želju za izgradnjom takvog postrojenja na njihovoj teritoriji, a onda se dogodi da zbog nekog nepoverenja javnost počinje da izražava svoje negodovanje iako nema dovoljno informacija – kazao je on.
Vesić je podsetio da je do sada urađena studija izvodljivosti i naveo da bi početna investicija za postrojenje iznosila 3 mil EZR (za izradu tehničke dokumentacije i studije o proceni uticaja), a u drugoj fazi sredstva za izgradnju bi bila od 10 do 15 mil EUR.
Prema njegovim rečima, uništavanje opasnog otpada u inostranstvu privredu košta od 3 do 5 EUR po kilogramu, dok bi u domaćem postrojenju mogao da se uništava za 1 EUR po kilogramu.
– Takvo postronje neophodno je Srbiji, jer se prema Bazelskoj konvenciji očekuje da će izvoz takvog otpada u druge zemlje biti onemogućen, odnosno da će svaka država nakon 2020. morati sama da tretira opasan otpad koji stvara na svojoj teritoriji – dodao je on.