
3 miliona banana, 27 tona kafe i dve zabranjene namirnice: Šta će se jesti na Olimpijskim igrama
Bliže se Olimpijske igre u Parizu, očekivanja naše javnosti su uvek velika, a za uspeh sportista bitno je da se sklopi nekoliko kockica u mozaiku. Hrana je svakako jedan od njih.
Organizatori su objavili da će 80 procenata svih jela biti proizvedeno od lokalnih namirnica, a nešto malo više od 60 procenata hrane će biti bez mesa. Čak 33 procenata biće biljnog porekla, a po prvi put će sportisti, njih 15.000 jesti iz tanjira koji se mogu prati, umesto uobičajenih jednokratnih. Jela za sportiste će osmisliti neki od najpoznatijih francuskih kuvara, a sada su poznate još neke informacije.
Sama količina sastojaka potrebnih za olimpijsko selo u Parizu ogromna je, a neki mediji javljaju da je to najveći ugostiteljski posao koji je ikada postojao, piše portal Cafe Bar Restoran.
40.000 obroka svakog dana
Na Olimpijskim igrama učestvovaće preko 15.000 sportista iz 206 zemalja, a ako uključimo i pomoćno osoblje, kuvari će svaki dan morati pripremiti oko 40.000 obroka. Trećina obroka će biti na biljnoj bazi, a 30 posto njih bit će organsko. Jedine namirnice koje dolaze iz drugih zemalja su čokolada, kafa i banane, a predviđa se da će za sportiste biti potrebno oko 3 miliona banana i 27 tona kafe.
Prženi krompirići neće biti posluživani zbog potencijalnog rizika od požara radi korišćenja friteza u prostoru sa tolikim brojem ljudi. Osim toga, zabranjen je i avokado, i to zbog ekoloških razloga. Naime, avokado bi se trebao uvoziti izdaleka, a osim toga, za rast avokada potrebno je puno vode, a cilj organizatora je da se podstakne ekološka svest.
Tematski jelovnik
Jelovnik na Olimpijskim igrama će biti podeljen tematski. Pored francuske kuhinje, sportisti će moći birati azijsku, afričko-karipsku i internacionalnu kuhinju. Jelovnik su osmišljavali chefovi Charles Guilloy i Stephane Chicheri uz pomoć slavnih francuskih chefova Akramea Benallala, Amandine Chaignot i Alexandrea Mazzije. Ovaj tim je osmislio po dva jela, a francusku kuhinju će predstavljati vege bourguignon te brandade (slani bakalar i pire krompir). Aziju će „predstavljati“ mlevena svinjetina sa bosiljkom i basmati pirinčem, kao i jelo od karfiola i pečenog krompira sa kurkumom. Za afričko-karipsku temu osmišljeni su stir-fry sa paprikom, lukom i paradajzom i prženi i prženi škampi s chermoula sosom, a za svetsku temu jagnjetina u sosu sa mentom i vegetarijanska musaka.
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife/Cafe Bar Restoran
Foto: Unsplash