Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Na šta sve opštine troše novac?

    Sredstva iz budžeta opština u protekle 3 godine trošila su se i na kafu, šećer, sirće, čačkalice, ali i na „nekorumpirane intelektualce“ i „nekog Ranka“. Samo u Subotici opštinari su potrošili 150 kilograma nes-kafe, 515 kutija kapućina, 500 kilograma šećera, 6.000 čačkalica i 110 litara sirćeta.

    U Gradskoj kući  tokom 2011. godine popijeno je 12.000 litara kisele vode Knjaz Miloš, 8.000 litara kisele vode akva viva, 2.500 litara prolom vode, 1.680 litara soka od paradajza, 4.200 litara vitaminiziranog mleka i 60 litara soka od pomorandže i jabuke.
     
    Zanimljivo je da je jedna od veoma visokih rashodnih stavki ovogodišnjeg budžeta kupovina napuštene kasarne, za koju je grad uzeo i kredit kako bi nakupio 234 miliona dinara i tako krenuo u projekat razvoja industrijskih parkova. Investicija je, kažu, neophodna i sasvim logična, ali nije potpuno razumljivo zašto grad kupuje od države svoje sopstveno zemljište. Sa druge strane, država je ovih dana „poklonila“ gradu 536 miliona dinara da se sagradi novi bazen .
     
    Novac se troši i za bukete cveća, „nekorumpirane intelektualce“, kao i – „nekog Ranka“.  “Još nismo utvrdili ko je ili šta je Ranko, kako je pisalo u jednoj stavci” , kaže Jasna Filipović, direktorka Centra za razvoj neprofitnog sektora (CRNPS).  Neke stavke u publikaciji CRNPS objavljene su kao „biseri“.
     
    Ova organizacija nekoliko godina prati tok novca iz budžetske linije 481, namenjen nevladinim organizacijama. Prema njenim rečima , NVO nikako ne mogu biti pojedinci, već isključivo udruženja.
     
    “Sve to predstavlja zloupotrebu budžetskih sredstava, jer zna se na koji način se finansiraju političke partije ili verska udruženja. Sigurno ne kao nevladine organizacije. Godinama ukazujemo na ove propuste, ali reakcije nema. Dodaću da se prema našem istraživanju oko 13 odsto sredstava iz lokalnih budžeta troši nenamenski” , ukazuje Filipović.
     
    “Kontrolu nad trošenjem budžetskih sredstava ima Državna revizorska institucija, koja nema dovoljno kapaciteta. Do sada su pregledali svega četvrtinu svih budžeta i to po principu slučajnog uzorka. Na lokalnom nivou to rade i opštinske inspekcije, ali uglavnom nisu dovoljno obučene, ili ne žele da se mešaju u rad opštinskih organa” , navodi Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja.
     
     
    On ističe da je Biro u saradnji sa USAID-om i OEBS-om započela projekte koji ima za cilj smanjenje korupcije.  „Pre mesec dana otkrili smo da je u Nišu raspisan tender za asfaltiranje ulice, koja je već asfaltirana, i to nedavno. Nakon toga tender je povučen“ , naveo je Gavrilović.
     
    On, dodajući da posao kontrole trošenja sredstava na lokalu tek treba da se razvije i usavrši, jer će najavljenim procesom decentralizacije opštine i gradovi biti nezavisniji u radu, a samim tim i u trošenju novca.
     

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE