
Dogodine veća participacija u Republici Srpskoj?
Građani Srpske, koji su zdravstveno osigurani, od sledeće godine mogli bi da osete i „jači udar na džep“ kad im bude potrebna neka medicinska usluga u nekoj od javnih zdravstvenih ustanova u RS. Kako je nedavno najavio ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Ranko Škrbić, razmatra se mogućnost povećanja iznosa participacije za usluge javnog zdravstva u Srpskoj.
Željko Ninković, konsultant u NVO Centri civilnih inicijativa BiH za „Novosti“ ističe da bi povećanje cena participacija, kao i svako „rezanje“ prava pacijanata u Srpskoj, predstavljalo krajnje socijalno neosetljiv potez vlasti.
– Treba imati u vidu nizak životni standard većine stanovnika u Srpskoj. Plate u realnom sektoru u Srpskoj su oko 500 KM, a većina radnika u privredi i nema redovna primanja. Istovremeno, imamo čak oko 150.000 nezaposlenih – navodi Ninković.
On naglašava da „vlasti opet pokušavaju da probleme u zemlji (krah privrede i krizu u budžetu), koji su nastali zbog njihove nesposobnosti, rešavaju preko leđa građana“.
U Fondu zdravstvenog osiguranja RS za „Novosti“ ističu da je činjenica da osigurani građani Srpske plaćaju najniže iznose participacija za zdravstvene usluge u regionu, ali i da još nema konkretnih predloga za povećanje participacija. Kako su precizirali, Srpska i u poređenju sa zemljama regiona ima i najveći broj osiguranika (oko 50 odsto), koji su po nekom osnovu oslobođeni plaćanja participacije.
– Po ovoj stavci zdravstvenih prava, Srpska je na prvom mestu u regionu, a onda sledi Srbija. Na primer, u Sloveniji, čiji Zavod za zdravstveno osiguranje ima 12 puta veći budžet od našeg Fonda, plaćanja participacije su oslobođena samo deca, trudnice i oboleli od nekoliko najtežih bolesti – istakla je portparol FZORS Darija Filipović.
Ona je dodala da je od plaćanja participacije u Srpskoj (u potpunosti, ili delimično) oslobođeno više od 20 kategorija osiguranika.
– Pojedine kategorije osiguranika oslobođene su plaćanja participacije u svim slučajevima, izuzev kod korišćenja lekova sa liste B i lečenja u inostranstvu na lični zahtev (deca, trudnice, stariji od 65 godina, socijalni slučajevi, RVI, dobrovoljni davaoci krvi), a druge kategorije su oslobođene plaćanja participacije zbog toga što su obolele od težih hroničnih i retkih bolesti – naglasila je Filipovićeva.
Participaciju, tvrdi Filipovićeva, osiguranici ne plaćaju ni za hitne medicinske usluge kad je posredi životna ugroženost, zatim za vantelesnu oplodnju, za lečenje profesionalnih oboljenja i povreda na radu. U FZORS precizirali su da je na primer participacija za pregled kod specijaliste u klinikama i bolnicama u RS 2,5 KM, a za pacijente koji nisu osigurani cena ove usluge je 20 maraka.
– Participacija za magnetnu rezonancu bez kontrasta u bolnicama i klinikama je 90 KM, a sa kontrastom 108,5 KM. Pacijenti koji nemaju osiguranje za ovaj pregled moraju da izdvoje 299 KM, odnosno 361,5 KM – precizirala je Filipovićeva i dodala da participacija za jedan dan ležanja u bolnici iznosi od 6,5 do 10 KM. Plaćanjem navedenog iznosa participacije za ležanje u bolnici obuhvaćene su sve dijagnostičke i terapijske usluge i lekovi.