
Potpuna zabrana pušenja u automobilima
Britanska medicinska asocijacija (BMA) zatražila je uvođenje potpune zabrane konzumacije duvana u automobilima radi zaštite pasivnih pušača.
Britanski lekari apelovali su na produženje trenutne zabrane pušenja na javnim mestima posle završene revizije opasnosti.
U njihovom istraživanju navodi se da nivoi toksina u automobilima mogu biti i do 23 puta viši nego u zadimljenim barovima.
BMA smatra da bi potpuna zabrana pušenja u automobilu, čak i kada je bez putnika, bila najbolji način da se zaštite deca i odrasli nepušači.
Stručnjaci ističu da su mladi posebno podložni štetnosti pasivnog pušenja, jer upijaju više zagađivača i njihov imunitet je slabije razvijen.
Istraživanjem je otkriveno da pasivno pušenje može povećati rizik od raznih oboljenja, među kojima je sindrom iznenadne smrti novorođenčeta i astma, kao i neuravnotežena funkcija pluća.
Međutim, u izveštaju višestranačke grupe poslanika i britanskog plemstva navodi se da bi u obzir trebalo uzeti i neke nezakonodavne opcije.
Svestranačka parlamentarna grupa za pušenje i zdravlje smatra da bi uvođenje zabrane moglo da bude „kontraproduktivno“, jer smatraju da je, pre preduzimanja neke slične mere, u društvu potrebno da se izgradi koncenzus.
Prema njihovom mišljenju, trebalo bi da se održe konsultacije o ukidanju konzumacije duvana u automobilima kojim bi se utvrdilo da li je bolje da se uvede potpuna zabrana ili može više da se postigne podizanjem svesti o opasnostima putem obrazovnih kampanja.
Ova grupacija ističe da bi zabrana konzumacije duvana u automobilima mogla da bude teška.
Nigde u Velikoj Britaniji nije uvedena zabrana, mada su ministri iz Severne Irske naveli da će o ovom pitanju pokrenuti konsultacije.