
Lekovita svojstva suncokreta
Obožavaju ga bumbari i pčele, svojim žutim vedrim laticama simbol je sunca i ukras leta, a njegovi su cvetovi inspirisali i slavnog Van Gogha. Legenda kaže kako je suncokret stvorio bog sunca Apolon, pretvorivši u njega zaljubljenu devojku kako bi svakog dana mogla sledilti sunce u njegovom prolasku nebeskim svodom.
Suncokret potiče s jugozapada severne Amerike, Perua i Meksika. Pre 3.000 godina bio je neizostavna namirnica u ishrani sevenoameričkih Indijanca, a Maje su ga koristile kao simbol svetlosti i plodnosti.
Lekovita svojstva suncokreta
Korenje suncokreta može prodreti do dubine od čak 3 metra, te se zbog toga, kao i zbog izuzetne sposobnosti da upije vodu i štetne materije, često koristi za isušivanje močvarnog i čišćenje zagađenog tla, čak i od radioaktivnih materija. Njime su se iz tog razloga zasađivala područja oko Černobila, što su odlučili slediti i japanski naučnici sadnjom suncokreta u krugu od 30 kilometara oko nuklearne elektrane u Fukušimi.
Semenke suncokreta bogate su belančevinama i po sadržaju njima ne zaostaju mnogo od mesa. U 100 grama semenki nalazi se oko 23 grama belančevina, 49 grama masti, 12 grama ugljenohidrata, kao i 6 grama biljnih vlakana.
Najbolje je koristiti hladno (mehanički ceđeno) nerafinisano ulje, dobijeno od organski uzgojenog suncokreta. Ovakvo je ulje blažeg, manje gorkog ukusa, a u njemu ostaju sačuvani svi prirodni visokovredni sastojci – vitamini A, E, B1, B2, B6 i D, minerali kalijum, magnezijum, gvožđe, fosfor, selen, kalcijum i cink, pa i poluzasićene masne kiseline. Selen i vitamin E iz ovog ulja smatraju se važnim antioksidantima koji neutralizuju štetno delovanje slobodnih radikala u organizmu.
Detoksikacija organizma suncokretovim uljem
Osim nutritivnih vrednosti, ova je biljka od davnina cenjena zbog svojeg blagotvornog delovanja na zdravlje. Sposobnost suncokreta da izvlači štetne materije, može se primeniti i za ljudski organizam.
Sve popularnija metoda terapije mućkanja suncokretovim uljem (eng. oil pulling – izvlačenje) potiče iz tradicionalne Indijske medicine zvane Ayurveda, a stara je preko 5.000 godina. Kako Indijci nisu imali suncokret, za terapiju su koristili sezamovo ulje, ali korišenje suncokretovog ulja u iste svrhe, svetu je predstavio ukrajinski lekar dr. Karač. Primenom ovog postupka iz tela se odstranjuju štetne materije čime se povoljno deluje na imunitet i optimalan rad ćelija i organa. Metoda je jednostavna za korištenje, a sprovodi se tako što se jedna kašičica ulja u ustima polako mućka provlačeći između zuba, u trajanju od 15 do 20 minuta. Budite pažljivi da pritom ne progutate ulje. Po završetku ispljunute tečnost koja bi trebala da bude potpuno bela. Usta potom isperite vodom, pa četkicom i pastom operite zube. Postupak se može provoditi i više puta na dan (1-3 puta), uvek na prazan želudac, a preporučuje se hladno nerafinisano ulje.
Za ovu metodu smatra se da pomaže kod glavobolja, zubobolja, bronhitisa, hronične bolesti krvi, artroze, bolesti creva, srca, bubrega, pluća, jetra itd.,kao i da može delovati i preventivno. Mnoge akutne bolesti mogu nestati iznenađujuće brzo, nakon nekoliko dana terapije, dok hronična obolenja zahtevaju dužu primenu terapije. Ova metoda detoksikacije tela, premda nije zamena za savetovanje i pridržavanje uputstva lekara, jednostavan je, neškodljiv i lako dostupan način da poboljšate i sačuvate zdravlje i vitalnost vašeg organizma.