Ostavština Stiva Džobsa: Uređaji koji su promenili svet

Suosnivač Epla i jedna od najznačajnijih osoba tehnološkog sektora Stiv Džobs preminuo je u 56. godini života i do tada je uspeo da ostvari inovacije koje su postavile brojne trendove i značajno uticale na ulogu koju tehnologija ima u svakodnevnom životu.
 
Mobilni s ekranima osetljivim na dodir, miš uz lični računar, pa i način na koji komuniciramo s računarom preko grafičke kartice samo su neke ideje proizašle od vizionara i kreativca Stiva Džobsa. Popis inovacija iza kojih stoji je poduži, neki od njih danas izgledaju smešno, ali zanimljivo je pogledati u koliko se zapravo malo vremena tehnologija promenila i čime je sve Džobs unosio promene.
 

Apple I – 1976
 
Sve počinje 1. aprila  1976. godine, kada je predstavljen Apple I – računar koji je Steve Jobs izradio sa svojim prijateljem Stivom Vozniakom. Cena je bila 666,66 američkih dolara, a na njega je još bilo potrebno spojiti monitor i izvor energije. 
 

 
Apple II – 1977


Godinu dana kasnije dolazi računar koji je upakovan u elegantnije kućište i opremljen standardnim dodacima za stoni računar , odnosno ekranom i disketnom jedinicom. Probija se i u obrazovni sistem jer se na njemu moglo poučavati programiranje, budući da je mogao pokrenuti Integer BASIC.



Macintosh – 1984


Macintosh je bio prvi računar koje je predstavio stvari koje su postale standard. Reč je o grafičkom korisničkom monitoru i načinu upravljanja pomoću miša. Osim toga, rad su olakšavale i ikonice u obliku mapa za dokumente te sličice papira koje su označavale datoteke.



LaserWriter – 1985


Iako nije reč o prvom stonom printeru, LaserWriter je bio prvi koji je ostvario tržišni uspeh. Nadopunjavao se na Macintosh konfiguraciju, a doneo je olakšano upravljanje i alate koji su dizajnerima značajno proširili mogućnosti.
 


Pixar – 1986


Nakon odlaska iz Epla Stiv Džobs je kupio kompaniju Pixar za 5 miliona dolara. U nju je uložio dodatnih pet miliona dolara, a namera je bila da razvije kompaniju koja bi se bavila proizvodnjom grafičkog softvera i hardvera. Međutim, isprofilirala se u studio iz kojeg su, nakon potpisivanja ugovora s Diznijem izašli naslovi poput ‘Priče o igračkama’ i njeni nastavci, zatim ‘U potrazi za Nemom’, ‘Wall-E’, ‘Auti’ i drugi.
 
NeXT – 1988


U vreme dok je Epl ostvarivao sve veći uspeh, uloga Stiva Džobsa se postepeno smanjivala, pa je nakon sukoba s menadžmentom i otišao iz kompanije koju je osnovao. Međutim, odlučio je da pokrene drugu kompaniju pod imenom NeXT, čiji je proizvod bio računar  ‘Box’. Kockasti uređaj se prodavao po visokoj ceni a od 6,500 dolara, pa nije ostvario značajniji tržišni uspeh. Međutim, karakterisala ga je velika brzina,  pogotovo u matematičkim zadacima, pa je bio tražen među programerima i profesorima.



iMac – 1998


Epl je bez Stiva Džobsa zabeležio velike gubitke u poslovanju, ali ni njegova nova kompanija se nije proslavila. Vratio se u Epl 1996. godine, a dve godine kasnije kompanija predstavlja sasvim drugačiji stoni računar. Izdvajao se dizajnom koji je odbacio neutralne kancelarijske boje i ‘all-in-one’ konceptom, koji Apple i danas koristi na svojim računarima.

 

iPod – 2001
Prenosni uređaji za preslušavanje muzike su već postojali na tržištu, međutim Epl je opet ponudio nešto drugačije. iPod nije bio jeftin uređaj, pa ni kompatibilan s Windowsima, ali je svojim dizajnom i praktičnim kontrolama u obliku velikog kruga na kućištu osvojio korisnike.
 
Mac OS X – 2001


Po povratku u Epl, Džobs je odlučio da preispita operativni sistem za Mac računalre. Kao osnova za budući poslužilo je rešenje koje je koristio u kompaniji NeXT. Operativni sistav NeXTSTEP se osnivao na Unixu, a Epl ga je kupio 1996. godine. Rezultat je bio Mac OS X koji je predstavljao potpuni odmak od dosadašnjih rešenja za Mac računare.

iTunes Store – 2003


Pojava iTunesa predstavlja prvi korak u ostvarenju ‘digitalnog načina života’. Platforma je prikupljala digitalni sadržaj, ali i prodavala ga korisnicima. Muzički izdavači baš i nisu bili sretni rešenjem, ali Apple je ostvario veliki uspeh i povećao popularnost muzike u digitalnom formatu.
 

Intel Mac Book Pro – 2006


Ubrzo nakon što je najavljeno da Epl prelazi na Intelove Core Duo procesore, predstavljen je MacBook Pro. Prelazak na Intelovu tehnologiju je Džobs obrazložio time da se vlastita PowerPC arhitektura nije dovoljno brzo razvijala te da je dosegnula krajnje granice. Tranzicija je obavljena u samo godinu dana.
 


iPhone – 2007


Predstavljajući novi Eplov uređaj 2007. godine, Džobs je rekao da će Epl prezentovati tri stvari: iPod s kontrolama osetljivim na dodir, revolucionarni mobini i prenosno sredstvo za komunikaciju preko interneta. Reč je bila o samo jednom uređaju koji je objedinio sve tri mogućnosti. Ubrzo nakon pojavljivanja, iPhone je promijenio percepciju o tome kako smartphone danas mora da izgleda.


MacBook Air – 2008


Osim tankih i laganih računara, MacBook Air je predvideo i još jedan trend. Ultra lagani koncept je omogućavao izbacivanje optičkog čitača iz konfiguracije. Iako su još prisutni u mnogim uređajima, njihova uloga splašnjava kako se povećava trend ‘cloud computinga’.
 


iPad – 2010


Predstavljajući iPad, Stiv Džobs je izjavio da je to uređaj koji predstavlja vrhunac napora i evolucije još od pojave OS X-a, preko  iTunesa i iPhonea. Koliki je značaj imalo pojavljivanje iPada potvrđuje činjenica da mu se do sada na tržištu ni jedan konkurent nije uspio približiti.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE