
Godišnjica najveće ekološke katastrofe u Mađarskoj
Na današnji dan prošle godine srušio se zid otvorenog skladišta otpadnih materija Mađarske fabrike aluminijuma (Mal) kod Ajke, kada se izlilo oko milion kubnih metara crvenog, snažno alkalnog mulja izazavši najveću ekološku katastrofu u istoriji Mađarske.
Tim podovom danas će u dva najugroženija naselja, Kolontaru i Devečeru, biti otvoreni spomen-parkovi, a i nizom drugih manifestacija meštani i čitava nacija će se podsetiti na tragediju u kojoj je život izgubilo 10 ljudi, a 120 je povređeno.
U „crvenoj lavini“ srušeno je više od 100 kuća, a predeo od oko 1.300 hekatara pretvoren u prizor kakav se viđa na snimcima Marsa.
Još uvek se tačno ne zna zašto je 4. oktobra 2010. godine, pukao zid bazena broj 10, pa nije doneta ni jedna presuda protiv odgovornih. Tužilaštvo tvrdi da su za katastrofu najviše odgvorni rukovodioci „Mala“, parlamentarni odbor formiran da ispita čitav slučaj smatra da krivicu, pored njih, snose i čelnici Regionalnog ureda za zaštitu životne sredine, dok u samoj fabrici govore da se radilo o prirodnoj nepogodini izazvanoj pomeranjem tla.
U međuvremenu su učinjeni gotovo nadljudski napori da se otklone posledice izlivanja mulja, koji je tada imao 13,6 pe-ha vrednost, 15 puta veću od normalne. Prve analize tla govore da je posao dobro urađen, mada je na 140 hektara izmereno povećano prisustvo hroma. Stručnjaci su dali dozvolu za gajanje bilo kojih useva, što je još jedan dokaz da se u Kolontaru, Devečeru i manje dotaknutom Šomlovašarhelju život polako vraća u normalu.